Kutyák kötelező és ajánlott oltásai


Amikor megszületik az elhatározás a családban, hogy házi kedvencnek kutyát válasszanak, a tapasztalatlan gazdijelöltek sok esetben nem mérik fel döntésük súlyát: nincsenek tisztában a rájuk váró feladatokkal, kötelezettségekkel és nehézségekkel. Általában már csak otthon derül ki, hogy ,,kezdő kutyásnak” lenni nem is olyan egyszerű és szórakoztató elfoglaltság!


Vakcinázási programok

Kölyökkutyák esetén többféle vakcinázási program létezik, a lentebb feltüntetett oltási sor csak a minimum ajánlás. Az adott oltások szükségességét, a vakcinázás idejét, az ismétlések számát és sorrendjét mindig az adott kutya aktuális immunállapotának figyelembe vételével a kezelő állatorvos dönti el. Az aktuális oltást minden alkalommal megelőzi egy általános vizsgálat, hisz oltásban csak egészséges állatot szabad részesíteni!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kutyák ürülékének összeszedése


Ebben a cikkben egy orrfacsaró témával, a kutyatartás nem túl örömteli részével – avagy a kutya ürülékének összeszedésével foglalkozunk.


Nagyon bosszantó tud lenni ha látjuk azt, hogy a gazdi végignézi amíg kis (vagy nagy) kedvence homlokráncolva könnyít magán, majd elegánsan tovább halad, a kutyacsomagot pedig ott hagyja gőzölögni…


Valószínűleg mindannyian ismerjük azt érzést is, hogy sétálunk egy parkban, vagy utcán, esetleg levisszük a gyereket a játszótérre, és ott oda nem illő dolgokat, történetesen kutyapiszkot találunk. Azon túl, hogy ha belelépünk akkor kellemetlen perceket szerezhetünk magunknak míg a cipőnket szagmentessé varázsoljuk, még fertőzés veszélyes is.

 

 

 

 

 

 

 

 

Cicák kinti vs benti tartása


Munkánk során sűrűn belefutunk abba a kérdésbe, hogy cicát miért csak lakásban tartással adunk örökbe? Ez egy olyan kérdés, ami a gazdikat és a szakembereket is megosztja. Sokan egyből rávágják, hogy a macska ragadozó állat, így a szabadban jobb neki. Ez azonban jóval összetettebb, tehát valószínűleg nincs rá jó válasz. Mi a lakásban tartás mellett tettük le a voksunkat.


Összeszedtünk néhány pro-és kontra érvet a kinti- illetve benti cicatartással kapcsolatban.

 

 

 

 

 

 

Mérgezések


Sajnos nap, mint nap halljuk és tapasztaljuk, hogy sok állat válik kisebb-vagy nagyobb fokú mérgezés áldozatává.

Ez a veszély több helyről is leselkedik kedvencünkre. Ugyanis nem csak az utcán tud felszedi mérgezett táplálékot, vagy mérgezett (még élő vagy már elpusztult) madarat vagy rágcsálót.

Saját otthonunkban, akár a lakáson belül, akár a kertben is találkozhatnak az állatkák számukra mérgező dolgokkal. A háztartásban gyakran előforduló, könnyen hozzáférhető, nagy mennyiségben vagy magas koncentrációban jelen levő anyagok még akkor is veszélyesek, ha kevéssé mérgezők.   Nézzük sorban, melyek a tipikus mérgek szeretett négylábúink számára.

 

 

 

 

 

 

 

 

A húsvéti nyúl nem játék!


Sajnos nem kizárt, hogy a Húsvétot követő napokban, hetekben találhatunk a kertünkben vagy az utcán csellengélő nyuszikat, vagy netalán kukába dobott élő állatot. Hogy miért? Mert a családok nagyjából ennyi idő alatt jönnek rá, hogy a Húsvétra megvásárolt kedvencek tartása pénzbe kerül, és hogy a gyerekek az ünnep elmúltával már nem nagyon törődnek az állatokkal. A nyuszi pisi-kaki büdös, a pisitől a nyuszi lába megsárgul. A szalmát szétszórják, a bogyókat meg széthordják a lakásban. Éjszaka aktívan dolgozik, nem lehet tőle aludni. És a lakásban válogatás nélkül képes szétrágni mindent, amihez hozzáfér. Igen… ezek az állattartás árnyoldalai. Mit tesz ilyenkor a kétségbeesett szülő / gazda?

 

 

 

 

 

 

 

 

Kutya- és cica felszerelések


Manapság a kisállat felszerelések tömérdek sok fajtáját, formáját, színét, stb. meg lehet vásárolni, így bizonyára sokan vannak, akiknek fejtörést okoz, hogy mik azok a dolgok, melyeket feltétlenül be kell szerezni, mielőtt egy kiskedvencet hazavisznek.



 

 

 

 

Segítség, kiscicát találtam! Mit tegyek?


Itt vannak a kiscicák, de a mamájuk nem fogalkozik velük!....

Igen, ez van most… naponta több segélykérést kapunk kisebb-nagyobb babacicák mentésére. Sajnos nem tudunk mindenkit gondozásba venni, végesek a kapacitásaink.


Egy kiscica felnevelése mamacica nélkül nagyon nehéz feladat, de nem lehetetlen!  


 

 

 

 

 

 

 

A teknősök tartása


Páncélos, lassú és szelíd – legalábbis ezt gondolja a legtöbb ember a teknősbékákról, akik 2000 óta saját világnappal is büszkélkedhetnek (május 23.).


Sokan vagyunk úgy, hogy szeretnénk egy kisállatot otthonunkban, de nincs elég időnk és terünk ahhoz, hogy olyan gondozásigényes (és kevésbé hétköznapi) állatokat tartsunk, mint a halak, a leguánok vagy a kaméleonok.

Ám ettől függetlenül nem kell lemondani az állati társaságról, hiszen a teknősök remek választások még a legelfoglaltabbak számára is!

 

 

 

 

 

 

 

 

Macskabiztonság kertben és lakásban


Bundás kedvenceink szívesen süttetik a hasukat a napon, így szükségük lehet egy lakályos, barátságos és biztonságos kültéri élettérre. Minél nagyobb alapterületű a kifutó, annál jobb: egy játszótérhez hasonlóan egészen biztosan ki fogja elégíteni örökmozgó macskánk napi mozgásigényét.

Rovatunkkal abban próbálunk útmutatót adni, hogy hogyan tartsuk a cicánkat a saját telkünkön, illetve ami még fontosabb, hogy hogyan tartsuk a cicát biztonságban.


 

 

 

 

 

 

Utazás állatokkal - itthon hagyni vagy vinni


Nekünk, kisállat tartóknak utazás előttt mindig fejtörést okoz, hogy mi legyen a kedvenccel. Menjünk vagy itthon maradjunk miatta? Ha megyünk akkor vigyük vagy itthon hagyjuk?

Pro és kontra mindegyik verziónak megvannak a maga előnyei és hátrányai. Egzakt, mindenhol alkalmazható megoldás azonban nincs, viszont ezzel a rovatunkkal abban próbálunk segíteni, hogy alaposan számításba vehessünk minden körülményt, és így egy olyan megoldást válasszunk, ami a legjobb mind a gazdinak mind a kedvencnek.

 

 

 

 

 

 

 

Hogyan tegyük könnyebbé az állatoknak a hőség elviselését


Kánikula idején sokunknak fejtörést okoz, hogy mivel tegyük kedvencünk számára elviselhetőbbé a nyári hőséget. Ezen rovatunkkal ebben próbálunk segíteni.

Mindenek előtt, ha egy új állatka kerül a családunkba, akkor még az érkezése előtt gondosan tervezzük meg, hogy hol lesz és milyen lesz a férőhelye. Gondoljuk végig, hogy tartása során milyen hőmérsékleti és egyéb időjárási viszonyokra lehet számítani. Ha kedvencünket az udvarunkon tartjuk (pl. kutya, teknős), akkor alakítsuk ki az állat férőhelyét úgy, hogy abban napos és árnyékos, melegebb és hűvösebb, fedett és nyitott részek is legyenek.

A hőség nem csak az emberek, hanem az állatok szervezetét is megviseli. Ilyenkor nem csak saját, hanem az állatok egészségére is jobban oda kell figyelnünk, és figyelembe kell vennünk az ő igényeiket is. És ez nem csak a hobbiállatokra igaz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sünt találtam. Mit tegyek?


A nyári és a kora őszi esték tüskés vendégei a sünök. Röviden bemutatjuk, hogy hol élnek, mivel táplálkoznak, és tanácsot adunk abban, hogy mit tehetünk és mit ne tegyünk ha sünit találunk.

Magyarországon gyakori, településeken, fasorokban, erdőkben érzi jól magát. Téli álmot a tartós hidegek során alszik, mikor bevackol farakások, gyökerek alá, és száraz növényi részekből készít magának fészket. Éjszakai életmódú, szürkületben indul táplálkozni, hangos szuszogó röfögéssel kutatja állati eredetű vacsoráját, amik főként giliszták, csigák, ízeltlábúak, békák. Évente két alkalommal is szaporodhat, melyek után 4-5 fiatal jön világra. Veszély esetén összegömbölyödve, tüskéi védelmében várakozik, esetleg kimereszti hátát, hogy ilyesztőbbnek látsszék. Természetes ellensége a vaddisznó, a borz, a róka. Azonban a gyorsforgalmi utakon, az autók kerekei alatt nagyon sok sün pusztul el. A bokortanyákon gyakori, elterjedt faj, a kertekben a rovarok fogyasztásával hasznot hajt. Megtelepedését a tanya egy nyugodt sarkában elhelyezett kisebb farakás, gallyrakás, bokros sövény segíti. Védett, természetvédelmi értéke: 25.000 Ft!  

Sünt találtam, mit tegyek?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szúnyogirtás, kontra fecskék védelme


Amikor gőzerővel tombol a nyár, és a forró nappalok után jól esik kiülni a kertbe, vagy elmenni sétálni a közeli parkba, kiserdőbe, vagy folyó partra. A hűs levegő adta felüdülés kellemes pillanatait azonban gyötrelmessé teszik az egyre nagyobb és nagyobb számban jelentkező vérszívó szúnyogok.


Ilyenkor 10 emberből 9 biztosan felteszi a kérdést: „mikor fogják már végre irtani ezeket a dögöket?” Ezen kérdés valós következményeibe azonban bele sem gondolnak. Mert nem tudják, hogy a szúnyog gyérítésnek nevezett eljárás során elpusztított állatból minden 1000 rovarból csak 1 a szúnyog. Akkor gondoljunk is bele, hogy valójában mit okozunk a szúnyog gyérítéssel a biológiai láncban.


Sok-sok évvel (évtizeddel) ezelőtt ha felnéztünk az égboltra, számtalan fecskét láttunk repülni, rovarok után vadászni. Vagy hosszú méteres sorokban ültek a villanyvezetékeken. Manapaság azonban hiába keressük őket...


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Görög teknősök


Sok család olyan kedvencet választ magának, amelyik csöndes, nem hullatja a szőrét, és nem büdös. Tipikusan ilyen a görög teknős.

A görög teki egy szárazföldi teknősfaj, mely hazánkban nem őshonos, így valószínűleg legtöbbünknek az a kép ugrik be róla, hogy saláta levelet meg epret rágcsál egy állatkertben. Nagyon sokan nem tudják, hogy számára nem ez a megfelelő táplálék. És még kevesebben tudják róla, hogy tartásuk szigorúan szabályozva van és engedélyhez kötött!

Ezen rovatunkban a görög teknős tartást vesszük górcső alá.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Elhízott kutyák


Az elhízás ma már a fejlett országokban világszerte népbetegségnek számít. És nem csak az embereknél! Ahogyan ugyanis mi átálltunk a mozgásszegényebb életmódra és a magas kalóriabevitelre, a kedvenceinket is rossz útra tereltük. Pedig a túlsúly az ő életminőségüket is rontja, sőt, meg is betegedhetnek miatta.

Cikkünk a hízásnak eredt, vagy már elhízott kutyákról szól.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Strandolás kutyákkal


A legfontosabb tudnivaló, amivel minden kutyásnak tisztában kell lennie, hogy minden állami tulajdonban lévő élő vízbe állatott fürdetni szigorúan tilos!

Azért nem kell kétségbe esnünk, ha együtt szeretnénk strandolni a kutyánkkal, mert szerencsére hazánkban is egyre több olyan helyet találunk, ahol nincs megtiltva az állatok fürdetése, és a terület nincs kijelölve fürdési övezetnek, ugyanis ez utóbbi csak az emberek számára engedélyezi a strandolást. A rendelet szerint nemhogy a vízbe, a strand szárazföldi területére sem vihető be az eb, ha ez külön nincs engedélyezve az adott partszakaszon.

A rendelet csak a vakvezető kutyákat és az őrkutyákat veszi ki a tiltás alól. A jogszabályban meghatározott kijelölt fürdőhelyek alatt nemcsak az elkerített strandokat kell érteni, hanem minden olyan partszakaszt, ahol megfelelő tábla jelzi, hogy az adott vízterületet fürdésre kijelölték.

Íme, itt van néhány kutyabarát strand, melyet érdemes kipróbálni:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cicák összeszoktatása


Egy cica jó. De kettő még jobb. Három vagy több… az már álom. Véli a gazdi. Viszont mi van olyankor, ha az első cica rendkívül antiszoci… minden idegen állatra fúj és morog és olykor még kokit is osztogat… ? Hogyan vigyek haza mellé még egy vagy több cicát ha őnagysága ennyire féltékeny? Ugye, hogy ezek a kérdések már megfogalmazódtak abban, aki több cicát szeretne tartani?

 

 

 

 

 

Toklász okozta problémák


A toklász egy közönséges gyomnövény, az egérárpa megszáradt, széteső kalászának egy darabja. Miután nem haszon növényről van szó, minden olyan területen fellelhető, ahol a talajt takaró növényzet rendszeres nyírása elmarad. Időjárástól függően május vége-június elején kezdenek a kalászok száradni, ettől az időponttól okoznak problémát a kutyáknál.

A száraz növényi rész a szúrós végével bárhová be tud fúródni a kutya bőrébe, illetve bármely testnyíláson keresztül bekerülhet az állatba, ami lehet a szem, száj, orr, fül, hüvely, pénisz,- majd a bejutás után az állat mozgásával együtt a toklász is vándorol egyre tovább egyre mélyebbre, ugyanis a rajta található szálkák megakadályozzák a mag kipottyanását, vagy visszafelé haladását.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kutya, macska, kisállatok és a várandósság


Terhesség vagy kisállat? A kettő nem zárja ki egymást! Cikkünkkel sok-sok éves tévhitről rántjuk le a leplet ezzel a témával kapcsolatban.

Évente több millió cica vagy kutya köt ki a menhelyeken azért, mert az addigi családba, ahol otthonra, szeretetre, törődésre lelt, kisbaba érkezik. Pedig egy kisállat egészen minimális odafigyelés mellett egyáltalán nem jelent veszélyt a magzatra vagy az újszülöttre, de sajnos még mindig nagyon sok a tévhit ezzel kapcsolatban. Természetesen körültekintőnek, elővigyázatosnak kell lenni. Ne csak a saját, hanem háziállatod egészségére is figyelj. A háziállatok nagyon hasznosak, jókedvre derítenek, a háziállatot tartó emberek pedig gyakran egészségesebbek is.

 

 

 

 

 

 

 

Felelősséggel az Állatokért és a Természetért



Az állatok kereskedelmének szabályozásával kapcsolatos jogszabályokban és a hivatali útvesztőben való tájékozódás komoly kihívást jelenthet a tenyésztőknek és az állattartóknak.
Mai Gondos Gazdi rovatunk célja, hogy segítséget nyújtson a szabályozás megértésében, hogy az állatfajok példányainak exportja és importja, illetve EU-n belül az állatokkal folytatott különböző tevékenységek (eladás, vétel, szaporulat-bejelentés stb.) végzése során tisztában legyünk az előírásokból fakadó teendőkkel.

 

 

 

 

 

 

 

 

Tengerimalacok


Ha szeretnénk valamilyen kisméretű háziállatot tartani, a tengerimalac kiváló választás lehet. A tengerimalacok tömzsi, mókás, szeretnivaló kis lények, akik hamar jókedvre derítik az egész családot. Ám, mielőtt még befogadnánk egy cuki rágcsálót, érdemes alaposan utána járni, hogy hogyan kell őket tartani.
A tengerimalac Dél-Amerikából, az Andok hegység mérsékelt éghajlatú területeiről származik. Európába a XVI. században holland hajósok révén került, s e kontinensen mindenütt elterjedt. Egy tengerimalac átlagosan 5-7 évet élhet.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kunyeráló kutyák


A nyári és a kellemes őszi délutánok vagy esték a kerti sütögetések időszaka. Szívesen invitáljuk ilyenkor barátainkat, rokonainkat, esetleg szomszédainkat egy jó kis közös grillezésre, nyársalásra, bográcsozásra. Ebből a jó mókából kedvenceinket sem szívesen hagyjuk ki. Azonban legyünk óvatosak, mert ők tökéletes módszereket képesek kifejleszteni a koldulásra. A kutyák zseniális pózokat és arcokat tudnak magukra ölteni, ha kajáról van szó. És a társaságban mindig megtalálják a gyenge láncszemet, aki bedől nekik és megszánja őket…

 

 

 

 

 

 

 

 

Macskákra leselkedő veszélyek a lakásban


Akinek még nem volt cicája, nem is tudja, hogy ők milyen más szemszögből nézik a világot. Emiatt sok veszély leselkedik rájuk a lakásban, amiről amatőr kezdő macskatartóként nem is gondolnánk, hogy probléma lehet belőle. Kis odafigyeléssel azonban elkerülhető a baj, és néhány hónap macskatartás után már pontosan tudni fogjuk, mire kell ügyelnünk.
Fontos, hogy macskaszemmel nézzük végig a lakást, mielőtt megérkezik az állat az otthonunkba. Haladjunk helységről-helységre és fésüljük át a kritikus pontokat, úgy mint polcok, felületek, beláthatatlan zugok, és elöl hagyott dobozok, tárolók tartalma.
A következő felsorolás ijesztően fog hatni, a legrosszabb kimenetelt vettük figyelembe, hogy sikerüljön felnyitni a cica gazdik szemét, és vegyék komolyan az alább olvashatókat.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sünik ősszel a kertben - Avarégetés


Itt van az ősz, itt van újra, s szép, mint mindig, énnekem. Petőfi Sándor számomra egyik legkedvesebb versének címét, illetve kezdő sorát tudnám a mai téma nyitó mondataként idézni.
A szeptember nagyon gyorsan elszaladt, már az október kopogtat az ablakon. A természet kezd felkészülni a hideg téli napokra, a fák és bokrok hullatják leveleiket. Az őszi verőfényes napokat sokak kirándulással töltik, de nagyon sokan kihasználják a lehetőséget kerti munkák végzésére.
Az avar gyűjtés és égetés azonban mindenképp kellő figyelem mellett végezhető, mert a kertünkben lakó sünök október elején már téli alvóhelyüket keresik a lehulló levelek között, így akár az életükre is veszélyesek lehetnek az őszi kerti munkák.
Az egyik legfőbb problémát ilyenkor a gyakori égetések okozzák. Sokan meggyújtják az összegyűjtött avart, gallyakat, amik alatt lehet, hogy már egy sündisznó alussza álmát.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rókák veszettség elleni immunizálása


a rókák veszettség elleni immunizálása, ami magával vonja az ebzárlat elrendelését is. Az érintett területeken a korlátozás ideje alatt a kutyákat és macskákat elzárva kell tartani – ha mégis kivinnénk kutyánkat, a póráz és szájkosár használata kötelező!
Az immunizálás során a vakcina tartalmú csalétkeket kisrepülőgépekről juttatják ki a kezelendő területekre, ami azonban a lakott, sűrűn beépített övezeteket nem érinti majd. A csalétek az ember számára kellemetlen szagú, belsejében alumínium-műanyag fóliában található a vakcina. Annak érdekében, hogy a rókák minél nagyobb arányban egyék meg a csalétekbe rejtett oltóanyagot, az érintett térségekben a vakcinázás kezdetétől számított 21 napos időtartamra az illetékes járási főállatorvos ebzárlatot és legeltetési tilalmat rendel el. A vakcinázási programra a betegség megelőzése érdekében van szükség, a veszettség ugyanis a vadon élő és a házi emlősállatokra egyaránt veszélyt jelent. Háziállataink közül a kutyák veszettség elleni védőoltása kötelező, a macskák esetében pedig ajánlott.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaki evő kutyák


Rovatunk témája mondhatni (khmmm ) „szar ügy”. Segítség, kakit eszik a kutyám!
Undort vagy meglepetést válthat ki a gazdiból, amikor észreveszi, hogy kedvence ürüléket fogyaszt. Lássuk a lehetséges okokat és megoldási tippeket!
A koprofágia, vagyis ürülékevés gyakran fordul elő kutyáknál. Egészségügyi és viselkedési okai is lehetnek, miért találja oly vonzónak – éppen ezért kell figyelmet szentelnünk a kérdésnek. A vizsgálati eredmények szerint a koprofág kutyák 80%-a csak azt a kakit eszi meg, ami nem régebbi, mint két napos, így a kutatás furcsa megoldást kínál a gondra: az, hogy mennyire tudjuk megakadályozni az ürülékevést, attól függ, hogy kutyánk mennyire fér hozzá az ürülékhez – tehát egyszerűen csak el kell kerülni a friss kutyagumit.
Az eredmények azt mutatták, hogy a mohóbb és a több kutyával élő kutyák inkább mutatnak ilyen viselkedést, a terrierek és a vérebek közt is nagy számban találhatjuk meg a koprofágiát, míg az uszkárok nem igazán gyakorolják ezt a tevékenységet.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Macskák szájhigiéniája


Rovatunk fogas kérdést taglalgat, körbejárjuk a cicák fogazatával kapcsolatos kérdéseket, a szájhigiéniát és a gyakori fogászati problémákat.
Mi emberek tudjuk, hogy mennyire fontos a megfelelő szájhigiénia. Megmossuk és tisztítjuk fogainkat reggel-este, ha lehetőségünk van rá, akkor napközben étkezések után is. Rendszeresen járunk fogorvoshoz, és a gyerekeket is erre tanítjuk. Nem csak egészségügyileg fontos a rendszeres fogápolás, hanem megjelenésünket tekintve esztétikailag sem mindegy, hogy milyenek a fogaink.Azonban amennyire fontos ez embereknél, legalább annyira kell ügyelni a macskák fogazatának tisztán tartására, ápolására.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Miért hemperegnek bele a kutyák mindenbe?


E heti Gondos Gazdi rovatunk egy zamatos témát taglalgat: vagyis a kutyák miért szeretnek belehemperegni a séta során talált, létező legbüdösebb tereptárgyakba, úgy mint elhullott állatok bomló tetemébe, vagy élő állatok ürülékébe…
Igazából cikkünknek adhatnánk azt a címet is, hogy „Egy igazán különleges parfüm” cool
Képzeljük csak el: a séta során kedvencünk mit sem sejtve szaglászik a fűben, míg meg nem érez egy igazán hívogató illatot. Ez az ellenállhatatlan aroma rögtön odavonzza, rabul ejti és azonnal tudja: ez az. "Ez az, ami mindig is hiányzott az életemből. Gazdi hogy fog örülni, ha megérzi ő is."
Nekiugrik hát és beleveti magát ebbe a mennyei aromába. Addig hempereg míg kis testét teljesen beborítja ez az illat. Egy folt sem maradhat ki, egyetlen szőrszál sem. Hátára fordulva bizonyosodik meg róla, hogy már teljesen beborította azt, jól beledörzsölődve bőrébe is.Mikor végzett, büszkén sétál vissza hozzád. "Érzed ezt gazdi?". Bizony, hogy érzed. Már 5 méterről arrébb érezted ezt a leírhatatlan dögszagot, amibe a kutyád két perccel előtt fetrengett bele nagy vidáman.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Macska agresszió


Karmol, fúj, puffog, morog, tág pupilla, mérgesen csapkodó farok, felborzolt szőrzet…
Változatos eszköztár a cicáknál az agresszió kifejezésére. Rovatunkban felsorolunk néhány gyakori példát, és tanácsokat adunk, hogyan kezeljük ezeket.
Amikor egy macska túl durván játszik, vagy hirtelen kitör, azt nem rosszindulatból teszi! A macskák soha nem ok nélkül agresszívek. Mindenekelőtt azt kell megértenünk, mi okozza a viselkedésüket, mert csak így tudjuk majd kezelni.A lényeg az, hogy meg kell figyelni, hogy a cica mikor válik agresszívvé.

 

 

 

 

 

 

 

 

Macskapuki - Ez nagyon gáz!


A bélgáz keletkezése az emésztés során természetes folyamat. Ám bizonyos macskák beleiben keletkező gáznemű anyagok mennyisége és bukéja messze felülmúlja a tűréshatárt....Rovatunkban tanácsokat adunk, hogy hogyan szelídíthetjük tűrhetővé cicánk bélműködését.
Amikor szeretni való, bűbájos cicánk lépten-nyomon sunyi gázfelhőkkel bombáz bennünket, menten eltekintünk a szokásos esti dögönyözéstől. Kellemetlen perceket tud teremteni a kis bársonytalpúnk az állandó eregetéssel. Például, ha a takarónk alatt alszik… vagy rosszabb esetben a párnánkon, és a fejünk felé fordítja a popóját… vagy mondjuk, ha a filmnézés legromantikusabb pillanatában az ölünkben ülve engedi el a békegalambot…. Vicces szituációk ezek, de lássuk be: elég kellemetlen számunkra is, és valószínűleg a cica számára is. Na nem azért mert neki szégyenérzete lenne az őt körülvevő gázfelhő miatt. Hanem azért, mert a túlzott gázképződésnek oka van, és ez lehet, hogy egyéb tüneteket is okozhat a cicánál.