Sünök ősszel a kertben - Avarégetés

Itt van az ősz, itt van újra, s szép, mint mindig, énnekem. Petőfi Sándor számomra egyik legkedvesebb versének címét, illetve kezdő sorát tudnám a mai téma nyitó mondataként idézni.
A szeptember nagyon gyorsan elszaladt, már az október kopogtat az ablakon. A természet kezd felkészülni a hideg téli napokra, a fák és bokrok hullatják leveleiket. Az őszi verőfényes napokat sokak kirándulással töltik, de nagyon sokan kihasználják a lehetőséget kerti munkák végzésére.
Az avar gyűjtés és égetés azonban mindenképp kellő figyelem mellett végezhető, mert a kertünkben lakó sünök október elején már téli alvóhelyüket keresik a lehulló levelek között, így akár az életükre is veszélyesek lehetnek az őszi kerti munkák.
Az egyik legfőbb problémát ilyenkor a gyakori égetések okozzák. Sokan meggyújtják az összegyűjtött avart, gallyakat, amik alatt lehet, hogy már egy sündisznó alussza álmát. A sünik előszeretettel vackolják be magukat biztonságosnak hitt levélhalmokba, farakásokba, ám ha ezeket meggyújtják, az biztos halált jelent az állatoknak. Ha el is menekül, égési sérülései miatt hosszas szenvedés vár rá, míg elpusztul.

 

Hogyan óvjuk őket?
 
1. A legjobb módszer, ha egyáltalán nem égetünk. Az avar meggyújtása önmagában káros. Mi és kertünk is sokkal jobban jár, ha az elszáradt növényzetet komposztáljuk, vagy szétterítjük. Ez ugyanis védi a fagy ellen a magvakat és ágyásokat. Fagyra érzékeny cserjék, fák törzse köré is felhalmozhatjuk a lehullott lombot, ami ráadásul lebomlása révén tápanyaggal is ellátja növényeinket.
2. Ha mindenképp égetni szeretnénk, helyezzük át a levélkupacot, mozgassuk át, így látjuk, ha sün fészkelte be magát.
3. Tegyük sünbaráttá a kertet! Lehetőleg ne használjunk fűnyírót vagy fűkaszát, csak ha meggyőződtünk, hogy kertünk "sünmentes"! Egy nyugodt sarokba hagyjunk némi avart, vagy helyezzünk el sünházat. Tehetünk ki számukra vizet vagy eledelt, azonban soha ne adjunk nekik tejet, és lehetőleg szerezzünk be speciális süntápot az állateledelboltban.
 
Fontos azonban tudnunk, a sün nem hobbiállat, nem tartható házi kedvencként. Védett faj, így mozgásában megzavarni, akadályozni tilos!
 
 
Mit tegyünk, ha sünt találunk?
A legtöbb süni, ahogy bejött a kertbe, úgy távozni is fog - feltéve, hogy engedik, és nem zavarják meg pl. kutyák. Tehát hagyjuk őket szabadon elmenni.
Ha mégsem vagyunk benne biztosak, hogy kijutnak, illetve forgalmas út közelében van a kertünk, óvatosan fogjuk meg, és egy olyan helyen engedjük el, ahol nincs forgalom, turistaút, nem veszélyeztetik háziállatok. Ideális az olyan zöldterület, ahol gazdag az aljnövényzet.
Ha azt tapasztaljuk, hogy a sün sérült, kihűlt, vigyük állatorvoshoz vagy kérjük állatmentő szervezet segítségét. Ha a sün még bébi, vagy láthatóan nem érte el a felnőtt kort, előbb győződjünk meg, hogy nincs a közelben a családja. A sünök olykor a nyár második felében is világra hozhatják kölykeiket, így ősszel is találkozhatunk növendék sünökkel.

További segítséget és információt a Sünbarát.hu oldalán találunk!