MÉRGEZÉSEK

Sajnos nap, mint nap halljuk és tapasztaljuk, hogy sok állat válik kisebb-vagy nagyobb fokú mérgezés áldozatává. Ez a veszély több helyről is leselkedik kedvencünkre. Ugyanis nem csak az utcán tud felszedi mérgezett táplálékot, vagy mérgezett (még élő vagy már elpusztult) madarat vagy rágcsálót. Saját otthonunkban, akár a lakáson belül, akár a kertben is találkozhatnak az állatkák számukra mérgező dolgokkal. A háztartásban gyakran előforduló, könnyen hozzáférhető, nagy mennyiségben vagy magas koncentrációban jelen levő anyagok még akkor is veszélyesek, ha kevéssé mérgezők.

 

Nézzük sorban, melyek a tipikus mérgek szeretett négylábúink számára.

 

Kertben, utcán:

 

Rágcsálóirtó szerek

Házi kedvenceink számára azok a mérgek jelentik a legnagyobb veszélyt, amelyek rendszertanilag hozzá közelálló fajok ellen készültek. Ezek tipikusan a rágcsálóirtó szerek, mert ezek szintén emlősöket ölnek A kártevők elleni védekezésnél használatos, engedélyezett rágcsálóirtó irtó szerek elvileg olyan anyagot is tartalmaznak, amely a nem „célszervezeteknél” undort keltő, és visszautasítást vált ki, de előfordulhat, hogy a riasztó hatás nem elégséges, így a ragadozók is elpusztulnak tőle. A nem szándékos mérgezés elkerülése érdekében ezért a kihelyezésnél mechanikai védelem szükséges, azaz: olyan helyre tegyük, ahol a rágcsálók számára elérhető, de a kutya, macska számára nem, és ne pusztán a mérget szórjuk ki, hanem tegyük egy zárt dobozba, amin az egér és a patkány testméretének megfelelő nyílás van!

 

Fagyálló folyadék

Nem lehet eleget beszélni róla, hiszen minden évben számos állat halálát okozza az etilén-glikol, vagyis a fagyálló. Kilogrammonként elég egy fél teáskanálnyi mennyiség, hogy halálos legyen. Elég, ha véletlenül a földre vagy a hóba folyatjuk egy részét, így nagyon fontos mind a megelőzés, mind a tünetek és a kezelési lehetőségek alapos ismerete.

Az édes ízű, etilénglikol tartalmú fagyálló folyadékot is szívesen fogyasztják a kutyák. A macskák óvatosabbak, viszont esetükben már a kisebb mennyiség is komoly gondot okozhat. Az etilénglikol a szervezetbe jutva különböző vegyületekre bomlik, tulajdonképpen a felszabaduló bomlástermékek felelősek a mérgezés tüneteiért, melyek egy-két nap után jelentkeznek.

Előfordulhat bágyadtság, gyengeség, görcsrohamok, az állatok sokat isznak és eleinte sokat is vizelnek, majd idővel a vizeletürítés egyre nehezebben megy, mert a méreg felszívódását követően kalcium-oxalát kristályok keletkeznek, melyek a vese kis csatornáit elzárják. Ha időben észleljük a bajt, az orvos meg tudja menteni az állatot.

A kutyáknál az etilén-glikol mérgezés leggyakoribb oka a fagyálló lenyelése, de a vegyület jelen van számos más anyagban is, mint festékekben, folttisztítóban, tintában, fékfolyadékokban, motorolajokban, stb. Ha ezeket az anyagokat hagyjuk kifolyni, vagy elérhető helyen vannak, az állatokat sajnos vonzza a vegyület édeskés íze.

A kis mennyiségű etilén-glikol mérgezés kezelése nem minden esetben igényel kórházi kezelést, ha a lenyeléstől számított öt órán belül megkezdődik.

Ha a lenyelés óta több idő telt el, a szervezetben lévő toxinok felerősödhetnek és veseelégtelenséget okozhatnak. A kezelés ezen a ponton már csak a tünetek csökkentésére irányulhat. Később sajnos már visszafordíthatatlan károsodást okoz a szervekben, és az állat menthetetlen.

 

Csigaméreg, békák

Kevesen hinnénk, de veszélyt jelentenek az elhullott csigák is. Ha ugyanis metaldehyde-ot tartalmazó méreg okozta vesztüket, és a kutya megeszi a tetemet, fontos idegingerület-átvivő anyagok gátlása következik be a szervezeten belül a méreg hatására. Ha az állat nyáladzani kezd, tántorog, görcsrohamai lesznek, esetleg felmegy a láza – amely a legtöbb mérgezésnél nem jellemző –, biztosak lehetünk benne, hogy nagy baj van, és azonnal fel kell keresni a legközelebbi állatorvosi rendelőt.

A békákra is érdemes figyelni séta közben, bőrükben ugyanis neurotoxinok találhatók, a varangyok pedig bufotoxin nevű mérget termelnek. Ha utóbbi a szervezetbe jut, kezdetben bőséges nyálzás, majd öklendezés vagy hányás jelentkezhet. Súlyos esetben szívritmuszavart, ha a szembe kerül, átmeneti vakságot és görcsöket is előidézhet.

 

Lakásban:

 

Étcsokoládé

Hozzánk hasonlóan, a kutyusaink is élnek-halnak egy kis nassolásért. Rengeteg kutya szinte remeg a csokoládéért. Ami nem csoda… hiszen ha sűrűn kap, akkor a csokoládé alapanyagai súlyos függőséget okoznak nála! A függőségen túl azonban a csokoládé nemcsak elhízást, súlyos mérgezést is okozhat a kakaótartalma miatt. A csokoládé főképp kakaóporból készül, amelyet a Theobroma cacao nevű növény pörkölt magjából nyernek. A teobromin a kakaó fő alkaloidja, a koffeinhez hasonló vegyület. Az emberre serkentőleg hat, a kutyának viszont már kis mennyiség is mérgezést okozhat. A kutya szervezete ugyanis sokkal lassabban képes lebontani ezt az alkaloidot, mint az emberi szervezet: a kutya vérében akár 20 órán keresztül jelen van a teobromin!

A legtöbb teobromin a kakaóporban és a keserű csokoládéban van. A tejcsokoládé teobromin-tartalma az előbbiek töredéke, a fehér csokoládéban pedig szinte alig van jelen ez az alkaloid. Ez persze nem jelenti azt, hogy a mindenféle "bevonómasszából" készült mikulás nyugodtan adható a kutyának, hiszen az úgysem látott kakaót... Éppen ellenkezőleg, attól még inkább tartózkodjunk!

Testsúlykilogrammonként kb. 100-200 mg teobromin már halált okoz, de ennél sokkal kisebb mennyiség esetén is súlyos tünetekkel kell számolnunk

A kutyák csokoládémérgezési tünetei általában egy nap elteltével, de nem ritkán már néhány órával a fogyasztás után jelentkeznek. Leggyakoribb tünetek a hányás, hasmenés, a has nyomásérzékenysége, szomjúság, izgatottság, szapora szívverés, nyálzás. A csokoládéban található koffein - az emberhez hasonlóan - a kutyáknál is a központi idegrendszerre hat: fokozza a szívműködést, anyagcserét, légzést. Súlyos teobromin- vagy koffeinmérgezés izomgyengeséget, szívritmus-zavarokat, veseelégtelenséget okozhat, amely tünetek később rángógörcsökben és a vérkeringés összeomlásában nyilvánulhatnak meg. Az elhullás ilyen esetben 24 órán belül bekövetkezhet.

 

Szőlő, mazsola, paradicsom, avokádó

A legtöbb gyümölcs nem ártalmas a kutya szervezetére nézve, de akadnak olyanok is, amelyek mérgezők, vagy egyenesen halálosak is lehetnek. Vannak olyan gyümölcsök, amelyek toxikusak a kutya vérére, és most főként a bizonyos gyümölcsök magjaira gondolok. A szőlő és a mazsola vesebetegségeket okoz a kutyának. A cseresznye, barack és a hasonló zsánerű gyümölcsöket is kerülni kell. Az alma kivételt képez, de csak abban az esetben, ha a magházat és a magokat óvatosan eltávolítottuk a közepéből. Persze cipésznek jó cipője…. az én kutyám a minap az asztalról elcsent egy almacsutkát, 1 percre fordultam el onnan, de mire észrevettem már (ír)magja sem volt… . Szerencsére nem lett baja tőle, de tanulság volt számomra, hogy nem hagyhatok ott soha többé olyan dolgot, amit ha elcsen veszélyes lehet számára.

A paradicsom köztudottan remegést és szívritmuszavart okozhat, ezért jobb ezt is kerülni!

Az avokádó is toxikus a kutya szervezetére nézve. Az avokádóban található egy persin nevű anyag, amely egyfajta gombaölő: ez az emberre teljesen veszélytelen, de a kutyák számára mérgező. Az anyag a kutyáknál súlyos hányást és hasmenést okozhat, amitől akár ki is száradhatnak.

 

Édesítőszer

Az egyik legdivatosabb, legegészségesebb édesítőszerünk a Xilit. De a kutyák számára erős méreg! Már kis mennyiségben elfogyasztva is az állat gyors halálát okozhatja!

A xilit egy (a cukoralkoholok közé tartozó) természetes édesítőszer, amely kis mennyiségben számos gyümölcsben és zöldségben előfordul (pl. bogyós gyümölcsök, kukorica, zab, gomba, stb.), emellett a szénhidrát anyagcsere során kis mennyiségben a szervezetben is képződik.

A xilitet előszeretettel alkalmazzák különböző cukormentes fogápolási termékekben (fogkrém, szájvíz, cukormentes rágógumi), cukormentes gyermekgyógyszerekben, vitaminokban, rágótablettákban, mentolos cukorkákban, energiaitalokban. Az utóbbi években a tudatos táplálkozás hívei hazánkban is gyakran használják otthon cukor helyett sütemények, kávé, tea édesítésére.

A kutyák szerencsére a mentolos rágógumi és a fogkrém ízét nem annyira szeretik, nagyobb mennyiségeket legfeljebb véletlenül fogyasztanak belőlük. Számukra a legnagyobb veszélyt tapasztalatok szerint a xilittel készült finom házi sütemények jelentik, amelyekből viszont szinte korlátlanul ennének, ha tehetnék!

Azért jelent veszélyt a kutyáknak, mert ők a nyírfacukrot teljesen más módon dolgozzák fel a szervezetükben, mint az emberek. Míg emberben (és patkányokban…) a xilit a belekből lassan, órák alatt szívódik fel, és nem okoz jelentős inzulinszint növekedést a vérben, addig kutyákban rendkívül gyorsan, kb. 30 perc alatt teljesen felszívódik, és hirtelen nagyon megemeli az inzulinszintet. Összehasonlításként megemlítjük, hogy a xilit 6-szor olyan magasra emeli az inzulinszinet, mint ugyanolyan adagban beadott cukor!

A vérben a hirtelen megemelkedett inzulinszint nagyon gyors és jelentős vércukorszint csökkenést okoz, amely kezelés nélkül életveszélyes állapotot: tudatzavart, kitágult pupillákat, gyengeséget, szédelgést, imbolygó járást, hányást, remegést, görcsöket, eszméletvesztést okozhat!

Ez önmagában is elég lenne ahhoz, hogy a xilitet kutyákra veszélyesnek nyilvánítsuk, de a hatásai ennél sokrétűbbek. A veszélyesen alacsony vércukorszint kialakulásához igen kis adag xilit elég egy kutyának (pl. egy 10kg testtömegű kutyának 1gramm xilit!), a nagyobb adagok (pl. egy 10kg testtömegű kutyának 5gramm xilit) igen súlyos májkárosodást (sárgasággal) és véralvadási zavart (vérzéseket) okoznak! Amíg a vércukorszint csökkenés nagyon hamar, akár a xilit elfogyasztása után fél órával már jelentkezhet, addig a májkárosodás kialakulásához legalább 9-10 óra szükséges, de sokszor csak 48-72 óra múlva mutatkoznak a tünetei.

Arról sajnos egyelőre kevés információ áll rendelkezésre, hogy más állatfajok számára is ennyire veszélyes-e a xilit. Szerencsére a macskák elég válogatósak, nem annyira szeretik az édes ízt, és általában jobban odafigyelnek arra, hogy mit esznek, emiatt náluk hasonló mérgezés sokkal ritkábban fordul elő. A szakirodalmi adatok kissé ellentmondók, mert egyes cikkek arról számolnak be, hogy esetleg nagyobb adagok macskákra is mérgezők lehetnek, máshol az olvasható, hogy macskákra egyáltalán nem mérgező a xilit.

Szerencsére a többi hasonló édesítőszer (szorbit, mannit, szacharin, aszpartam, szukralóz) biztonságosak, legfeljebb nagyobb mennyiségben fogyasztva hashajtó hatásúak (emberekben is!).

Sajnos a xilitnek nincs ellenszere, csak tüneti kezelés lehetséges. A xilit mérgezés kezelése általában állatkórházi intenzív ellátást igényel! Az időben elkezdett szakszerű kezeléssel általában jó esély van a kutya szövődménymentes teljes gyógyulására!

 

 

Inkább legyünk elővigyázatosak, és ELŐZZÜK MEG A BAJT!

 

- Zárjuk olyan helyre a fent említett veszélyes anyagokat vagy élelmiszereket, ahol a kedvenceink véletlenül sem tudnak hozzáférni! Kíváncsiságuk, szimatuk és vadászösztönük által hajtva ugyanis egy mini terroristává tudnak válni, hiszen hatalmas fegyver arzenáljuk van ajtók nyitására, polcról, asztalról való csenésre, zacskók kirágására, dobozokból, tároló edényekből való pecázásra, lopakodásra, osonásra, és még sorolhatnánk…

 

- Ne hagyjuk, hogy az utcán bármit is a szájába vegyen! Ha mégis ezt tenné, szidjuk meg, hogy legközelebb ez ne fordulhasson elő! Ha a kutyus extrém bélpoklos, azaz nem ért a szidásból, és továbbra is minden kukát kiborogatna, minden kajászacskót felszedne a földről, akkor vigyünk a sétára jutifalit, és csaljuk el vele az általa kiszemelt zsákmánytól.

 

- Ne engedjük senkinek, hogy etesse a kutyánkat vagy a macskánkat! Egyrészt adhat olyan dolgot számára, ami veszélyes neki (nem feltétlenül méreg, elég egy csirkecsont is, ami szilánkosan törik…). Ezáltal az állat megtanulja, hogy idegentől ne fogadjon el egy falatot sem.

 

- Csak egészséges nassolni valókat adjunk kedvencünknek! Nagyon sok állat él-hal egy darabka almáért vagy répáért is

 

De mit tehetünk, ha megtörtént a baj?

A filmekben az „ellenméreg” igen egyszerűvé teszi a védekezést, ami persze a valóságban nem létezik… A gazda számára legvalószínűbben a következők tűnhetnek fel kutya és macska esetében a leggyakoribb mérgezési formák során: bágyadtság, gyengeség, étvágytalanság, támolygás, nyálzás, hányás, hasmenés, duzzanatok megjelenése a testen, fakó kötőhártya és nyelv, köhögés, lihegés, nehezített légzés, orrvérzés, remegés, görcsök.

Látható e felsorolásból is, hogy a tünetek (általában) nem jellegzetesek, abból még arra sem lehet biztonsággal következtetni, hogy mérgezés okozta. Állatorvosi vizsgálatra van tehát ilyenkor szükség.

Otthon egy valóban mérgezett állattal semmi érdemlegeset nem tud tenni a gazda, bár egyes anyagoknál a samponos lemosás (benzin vagy szerves oldószer került a bőrre) széntabletták vagy paraffin olaj nagyobb mennyiségének beadása (gyógyszer túladagolás) segíthet. Az idő viszont halad előre, és könnyen lehet, hogy az elvesztegetett néhány óra vagy nap az állat életébe kerülhet. Hajdanában elterjedt a nézet, miszerint a tej itatása helyes választás lenyelt mérgek esetén. Az igazság az, hogy a tej több méregnél is gyorsítja az anyag felszívódását.

Állatorvost hívni is kevés mérgezéses gyanúnál, mert háznál érdemi segítséget csak kivételes esetben tud adni az orvos. Ha találunk vizsgálatra alkalmas mintát (vélhetően preparált csalétek) vagy tárgyat (lehetséges méreganyag, vagy annak csomagolása), vigyük magunkkal a rendelőbe, mert hasznos adat származhat belőle.

A kezelések a méreg eltávolítása (hánytatás, hashajtás), kiürítésének fokozása (vízhajtás, infúziós kezelés), testen belüli megkötése, semlegesítése és a szervezet támogatása (akár vérátömlesztés is) mellett speciális kezelésekből is állhatnak, de ez utóbbi, tehát az „ellenszer” jelentősége csak biztosan ismert vagy felismert anyag esetén jön szóba.

 

 

 

 

 

Felhasznált források: feol.hu, kutyabarat.hu, haziallat.hu/kutya, gizmok.hu,

Fotó: www.haziallat.hu/macska/betegseg-gyogyitas/teli-veszely-fagyallo-mergezes-kutya-macska/6681/

https://www.pet4you.hu/macska/cikk/Teendok_fust_es_szen_monoxid_mergezes_eseten-411

https://kutyabarat.hu/hasznos_tanacsok/74356/mergezesek_tunetek_es_teendok/