Macskákra leselkedő veszélyek a lakásban

Akinek még nem volt cicája, nem is tudja, hogy ők milyen más szemszögből nézik a világot. Emiatt sok veszély leselkedik rájuk a lakásban, amiről amatőr kezdő macskatartóként nem is gondolnánk, hogy probléma lehet belőle. Kis odafigyeléssel azonban elkerülhető a baj, és néhány hónap macskatartás után már pontosan tudni fogjuk, mire kell ügyelnünk.
Fontos, hogy macskaszemmel nézzük végig a lakást, mielőtt megérkezik az állat az otthonunkba. Haladjunk helységről-helységre és fésüljük át a kritikus pontokat, úgy mint polcok, felületek, beláthatatlan zugok, és elöl hagyott dobozok, tárolók tartalma.

 

A következő felsorolás ijesztően fog hatni, a legrosszabb kimenetelt vettük figyelembe, hogy sikerüljön felnyitni a cica gazdik szemét, és vegyék komolyan az alább olvashatókat.
 
• Tűzhelyen felforralt vizet, lábast, levest ne hagyjunk felügyelet nélkül, nehogy a cica magára borítsa, és leforrázza magát vele.
• Ha elektromos tűzhelyünk van és főztünk, tegyünk utána a forró tűzhelyre egy üres edényt, egy pohár vizet bele, hogy ha a cica felugrik, nehogy megégesse magát.
• A mosogatóban, csöpögtetőben ne hagyjunk éles késeket, vagy üvegpoharakat, tányérokat, mert a cica összetörheti, és a szilánkok megsérthetik őt és a gazdit is.
• Ne hagyjunk elől üres nylonzacskókat, mert a cicák szeretnek belebújni, rátekeredhet a fejükre, és megfulladhatnak.
• Bár minden képeslapon régen pamutgombolyaggal ábrázolták a cicákat, de valójában nagyon veszélyes játék, mint a nylonzacskóval, ugyanúgy pórul járhat a cica, ha letekeredik a gombolyag. Megeheti, és komoly károsodást okozhat a bélrendszerükben. Ugyanez igaz a vattakorongra, fültisztító pálcikára, szivacsokra is.
• Ha picigyerek, picibaba van a családban, akkor az ágya felé helyezzünk olyan hálót, hogy a cica ne feküdhessen be mellé, rossz esetben rá, mert ez a babára nézve nagyon veszélyes (megfulladhat ha az arca elé vagy a mellkasára fekszik).
• Ne tartsunk olyan növényeket a lakásban, amik a cicákra nézve mérgezők lehetnek. A cicák ugyanis előszeretettel rágcsálják meg a növények leveleit. A bársonytalpúak egy része teljesen megelégszik azzal, ha cicafüvet rágicsálhat, és nem vet szemet más növényekre. Vannak azonban olyan cicók, akik delíriumba esnek egy zöld növény láttán és nem hagynak ki egyetlen lehetőséget sem, hogy belekóstoljanak. Vigyázat! A valósághű műnövények zöld leveleit is éppúgy megtalálhatják, ezért ezeket is mellőzzük!
• Tegyünk el minden olyan tárgyat, amit leverhetnek a polcokról, és veszélyt jelentenek rájuk nézve. Pl. váza, üveghőmérő. Ezeket tegyük inkább zárható ajtójú vitrinbe, fiókokba.
• Az elektromos berendezések vezetékeit húzzuk kábelcsatornába, gégecsőbe, hogy a cica ne tudja elrágni, és nehogy áramütést kapjon.
• A mosógépbe mindig nézzünk bele bekapcsolás előtt, nincs-e benne egy cica.
• Felülnyitós mosógépet soha ne hagyjunk nyitva akkor, ha a cica bemehet abba a helységbe, ahol a mosógép van! A macsek ugyanis gyanútlanul beleugrik, és mókuskerékként fog funkcionálni a mosógép dobja, ami azért veszélyes, mert az ajtó úgy kerülhet alulra, hogy közben nyitva van. Ember legyen a talpán, aki onnan kiszedi a cicust!
• Ágyneműtartó lezárásánál nézzük meg, nem csukjuk-e oda a cicát.
• Ablakot csak bukóra nyissunk abban a helységben, ahol a cica tartózkodik, de ekkor se hagyjuk felügyelet nélkül! Ha a cica egyedül van otthon, mindenképpen zárjuk be az ablakokat! A bukóra hagyott ablak is csábító lehet számára egy kis felfedező túra miatt, ez pedig veszélyes számára! Létezik megoldás a bukóra nyitható ablak cicabiztossá tételére is. Posztunkhoz csatolt képen illusztráltuk ezt az egyszerű, mégis nagyszerű eszközt.
• Ne hagyjuk a cicát felügyelet nélkül nyílt égésterű kandallóval, hősugárzóval egy térben.
• Ne hagyjunk elől gyógyszert, mert ha megeszi, végzetes lehet. Ugyanez igaz a takarító szerekre is.
• Na hagyjunk elől olyan ételt, ami a számára tilos. Pl: mazsola, mogyoró kis kínálóban kirakva a nappaliban.
• Apró dolgok ne maradjanak elől: fülbevaló, csavar, szétesett tollak, gombok. Megehetik és megfulladhatnak tőle.
• Ellenőrizzük, hogy jól záródnak a szekrényajtók, és mindig csukjuk be őket. Ne adjunk lehetőséget arra, hogy a cica belebújjon a fiókokba, szekrényekbe. Egyrészt azért mert csupa szőr és gyűrődés lesz minden ruha, másrészt meg is fulladhatnak a szekrényben. Vizsgáljuk meg a bútorok, szekrények mögötti zugokat: a kismacskák szeretnek bújócskázni, de sokszor beszorulhatnak a szűk helyekre és megfulladhatnak. Mindig legyen annyi hely a bútorok mögött, hogy kényelmesen ki tudjon mászni a cica (vagy mi magunk ki tudjuk venni), ha ott kalandozik.
• A szemetes kuka mindig legyen a cicától elrejtve, ne legyen olyan hely, ahol hozzáférhet. Senki sem szeretné, ha bársonytalpú barátunk átmenne kukabúvárba, és megenne belőle számára veszélyes dolgokat, illetve ha széthordaná a lakásban a már kidobott szemetet.
Vannak olyan dolgok, amik a cicára veszélytelenek, de lakásunk és saját magunk védelme érdekében érdemes ezeket is figyelembe venni:
• A telefonok töltői nem 220-al működnek, ezért áramütést nem okoznak, de annál nagyobb bosszúságot okoz nekünk, ha mindig újat kell venni, mert „valaki” elrágta.
• A függöny elég csábító a cicáknak, főleg ha még egy légy is van rajta, ezért vagy tegyünk le a függönyről, használjunk rolettát, vagy kössük ki oldalra, akkor nagyobb biztonságban van.
• Az apró játékok (pl. legok), figurák, fülbevalók, pet palack kupakok se maradjanak cica által elérhető közelségben, mivel ezeket tutira el fogja focizni, mi pedig tuti, hogy bele fogunk lépni egy nem várt helyen. smiley
• A macskaalom elé tegyünk egy speciálisan erre a célra szolgáló szőnyeget, így az alomdarabok ott fognak lepotyogni, nem hordja szét a cicus a lakásban, mi pedig nem fogunk csillagokat látni ha mezítláb belelépünk egy kavicskába.
• Ügyeljünk rá, hogy a wc tetejét mindig hajtsuk le. Egyes cicusok előszeretettel keresik fel az illemhelyet ivászat céljából. Erről nem lehet leszoktatni őket, inkább előzzük meg ezt a jelentet.
 
 
Még egy olyan dolog van, ami több lakásban okoz problémát, mégpedig a ferde tetőtéri ablakok macska biztossá tétele. Ha nem csak tetőtéri ablak van a lakásban, akkor szerencsénk van, mert megoldható máshogy is a szellőztetés. Viszont ha csak ilyen ablakunk van, akkor mindenképpen macskabiztossá kell tenni ezeket az ablakokat. Érdemes az ablakra egy keretet erősíteni, ami a ferde tetőtéri falhoz van rögzítve. Aztán a keretre kerüljön egy zsalu, amivel nyitni lehet a kisebb keretet, amiben a szúnyogháló és a macskaháló van. A szúnyogháló kevés, mert azt könnyedén kiszakíthatják a cicák, a macskahálón pedig a szúnyogok férnek be, így célszerű mindkettőt tenni a keretbe.
A felsoroltak első látásra hosszadalmasnak és megtanulhatatlannak tűnnek. De azt gondoljuk tapasztalt cicatartóként, hogy ők csak rendszeretetre nevelnek minket. Ha nem hagyjuk elöl / nyitva / szét a dolgainkat, akkor szinte máris cicabarát az otthonunk.
A fentieket mindenképp érdemes megszívlelni, de ezeken túl biztos számtalan dolog van még, amivel cicabiztossá varázsolhatjuk lakásunkat. Várjuk tapasztalt cicatartók tanácsait, hogy mire érdemes még odafigyelni.

 

Felhasznált anyagok: mainecooncica.wordpress.com, nlc.hu/szabadido,
Fotó: mijau.hu, zooplus.hu, fressnapf.hu, kockageneracio.blogspot.com,