Cicák összeszoktatása

Egy cica jó. De kettő még jobb. Három vagy több… az már álom. Véli a gazdi. Viszont mi van olyankor, ha az első cica rendkívül antiszoci… minden idegen állatra fúj és morog és olykor még kokit is osztogat… ? Hogyan vigyek haza mellé még egy vagy több cicát ha őnagysága ennyire féltékeny? Ugye, hogy ezek a kérdések már megfogalmazódtak abban, aki több cicát szeretne tartani?

 

 

Nem győzzük elégszer hangsúlyozni, hogy a cica társas lény, igényli a bújást, dorombolást, együtt alvást, játékot, futkározást. A gazdi vagy egy kutyus remekül megfelel bársonytalpúnk számára a fenti célokra, de egy másik cicapajti a végtelen örömöt jelentené számára, hiszen cicának cica a párja.

 

Pro- és kontra nézzük, mik is az előnyei és hátrányai annak, ha kettő vagy több cicánk van:

+ sosem érzi magát a cicó magányosnak, ha többen vannak.

+ amíg a gazdi nincs otthon, a cicusok remekül elszórakoztatják egymást. Tudnak kivel összebújni, és játszadozni is.

+ a napi játékmennyiséget nem a gazdinál követelik, remekül le tudják egymást fárasztani

- dupla mennyiségű táp és alom kell két cicának, illetve az állatorvosi költségek is duplázódnak

+ két macska etetése és almozása szinte semmivel nem több idő, mint 1 cicáról gondoskodni.

+ az idősebb cicáktól a fiatalok meg tudják tanulni az otthonunk házirendjét (azért ezzel bánjunk óvatosan, mert a csínytevések fortélyait is hamar ellesik a fiatalok cool)

 

Ha már megfogalmazódott bennünk az elhatározás, hogy bajuszkirályunk (vagy királynőnk) mellé társat viszünk haza, akkor előttünk állnak a cicák összeszoktatásának rögös útjai. Ugyan a cicák alapvetően barátságosak, ugyanúgy, mint mi emberek, nem szeretnek mindenkit egyformán. Így az is elképzelhető, hogy két idegen cica szinten azonnal elfogadják egymás társaságát, de az is lehet, hogy számíthatunk egy pár napos féltékenységre, unszimpátiára a cicusunktól. Így jobb ha résen vagyunk, és betartjuk a fokozatosság elvét, mert így elkerülhetjük a cicacivódást.

 

Amire az összeszoktatáshoz szükségünk lesz, az első sorban és mindenekelőtt a türelmünk smiley. Ugyanis a beigazodás folyamata általában 2 hónapot vesz igénybe. Az elképzelhető kezdeti nehézségek általában megszűnnek az első azaz beszoktatási időszak után. Egy kis fújkálás és morgolódás teljesen normális az összebarátkozás időszakában. Komolyan agresszív viselkedésmódnak azonban – főleg mintegy három hét eltelte után – nem szabad előfordulnia.

 

 

Az összeszoktatás lassú, de biztos folyamata:

Mindkét cicát felváltva gyengéden meg lehet dörzsölni egy zsebkendővel – mindenekelőtt a halántékuknál és az álluknál, mivel ott található a legtöbb illatmirigy. Ezáltal a cicákkal megismertetve a másik illatát bizalmat kelthetünk bennük egymás iránt. Az új cica szép lassan megbarátkozik új otthona szagával is, a régi cica pedig az új jövevény szagával.

Tanácsos a cicákat pár napig külön helységben tartani. Mert érezni fogják egymás szagát, hallani fogják egymás hangját, viszont a kíváncsiságuk egyre erősödni fog a személyes találkozás miatt, így az első találkozást nem sokként fogják megélni, hanem úgy, hogy kielégíthetik a sok napos kíváncsiságot.

 

Az újonnan beköltöző macska esetleges honvágyán segíthetünk, ha új otthonában a régi helyén is használt puha takarón aludhat. A takaró által már megismertethető az új cica szaga a már otthon élő macskával. Az új cica pedig a már régebben ott lévő által használt kaparófán meglévő szagokkal tud ismerkedni és barátkozni. Oda kell azonban figyelni arra, hogy mindegyik cica szereti, ha saját tálkája és macskatoalettje van.

Szinte magától értetődik, hogy mindkét állatnak ivartalanítottnak kell lennie. Ha még kölyök cicáról van szó, akkor az ivartalanítást még az ivarérettség előtt el kell végeztetni (de fontos, hogy csak abban az esetben, ha a cicók már 100%-osan elfogadták egymás társaságát, és az ivartalanítás után nyugalomban tud lábadozni az új jövevény). Ha nem ez a helyzet, a kandúrok ivarérettségük elérése után nagyon rámenősek tudnak lenni nőstény fajtársaikkal szemben. Ez pedig összetűzésekhez és komoly problémákhoz vezethet. S persze utódokhoz is. Mivel a hím macskák olykor bizony nem túl szívélyesek és finomkodók a saját kölykeikkel szemben, az anyacicának erőteljesen védenie kell apjuktól a kicsiket. Ez pedig meglehetősen stresszes feladat a számára.

 

Ha egy kiscica érkezik a családba egy régi környezetből, teljesen normális dolog, hogy az aranyos kicsi a jövendőbeli otthonába való beszokási folyamatot kissé stresszesen éli meg, s elképzelhető, hogy eleinte pl. hasmenéses tüneteket produkál. A macskákat érő stressz minimalizálására használhatunk mesterséges feromonokat. Ezek kaphatók konnektorba helyezendő párologtató és spray formájában is. Bepermetezhetjük velük a macskabútort és az alvóhelyet. Azonban figyelem! TILOS közvetlenül a macskát permetezni mesterséges feromonnal!

 

 

Tippek, ötletek cicák beszoktatásához

• Úgy a macskák, mint tartójuk számára előnyös, ha egy alomból származó cicák kerülnek a családba. Ha állatotthonból, menhelyről, állatmentő egyesülettől vagy netalán az utcáról vinnél haza cicákat, hogy új otthont biztosíts számukra, ügyelni kell a választásnál arra, hogy a két macska jól összepasszoljon, s már előtte is megértsék egymást.

• Ha már korábban is volt egy vagy több cicád, s egyiket elveszítetted – mert például a cica elpusztult -, az újonnan érkező cicának hasonló karakterűnek kell lennie. Így bizonyára gyorsan barátságot fog kötni a „régi“ és az „új“ macska.

• Ha pedig eddig egyetlen cica élt nálad, akkor is ügyelned kell arra, hogy az újonnan érkező cica messzemenőleg hasonló jellemű legyen, mint a már rég ott lakó. Egy nyugodt perzsa cica és egy nagyhangú sziámi az esetek nagy többségében aligha illenek össze. Az európai házimacskák és más fajták esetében is érvényes, hogy nagy beleérző képességgel fel kell tudni mérni és megbecsülni, hogy „kompatibilis“-e a két cica, amit együtt kívánunk tartani.

Ezzel szemben az egy bizonyos tolerálhatósági határon belüli jellembeli különbségek mindkét oldal számára hasznosak és inspirálóak lehetnek.

• Az új jövevénynek beköltözése után mintegy négy hétig a házban kell maradnia, s csak utána szabad szép lassan felfedeznie a teljes területet. Az említett időtartam letelte után pl. jó megoldás, ha a cicust először egy macskahámmal felszerelve próbálod megismertetni mondjuk a kerttel. Ezután szabadon engedhető DE KIZÁRÓLAG akkor, ha a kerted MACSKABIZTOS kerítéssel van körbevéve. Ha ezt nem tudod számára biztosítani, akkor a cicát mindenképpen tartsd a ház (lakás) falai között.

Nagyon érdekes tud lenni és vidám felismerésekhez vezethet annak tudatába kerülni, hogy nyávogó lakótársaink olykor visszatükrözik a mi tulajdonságainkat. Ha megfogadod tanácsainkat, és türelemmel, szeretettel viseltetsz az új családtag iránt, bizonyára ez a cica is nagyon sok örömöt hoz majd az otthonodba.

Ha kedvet kaptál egy második vagy többedik cicus örökbefogadásához, Egyesületünknél egész biztosan fogsz találni olyat, aki leginkább igazodik a saját cicád vagy cicáitok, valamint a saját mentalitásodhoz.

 

Felhasznált anyag: zooplus.hu