Macskabiztonság kertben és lakásban

Bundás kedvenceink szívesen süttetik a hasukat a napon, így szükségük lehet egy lakályos, barátságos és biztonságos kültéri élettérre. Minél nagyobb alapterületű a kifutó, annál jobb: egy játszótérhez hasonlóan egészen biztosan ki fogja elégíteni örökmozgó macskánk napi mozgásigényét.

Rovatunkkal abban próbálunk útmutatót adni, hogy hogyan tartsuk a cicánkat a saját telkünkön, illetve ami még fontosabb, hogy hogyan tartsuk a cicát biztonságban.

 

A felelős állattartás alapja kutya és macska esetében is, hogy az állat ne juthasson ki közterületre. Az állatvédelmi törvény is egyértelműen kimondja, hogy minden állatot a gazdája köteles a saját telkén tartani. Az utca rengeteg veszélyt jelent mind a kutyákra, mind a macskákra. Autó kereke alá kerül, rosszindulatú emberek bántják, mérget eszik, mérgezett rágcsálót eszik meg, csapdába lép, elkapja egy másik állat, betegségeket szed össze.

A cicák idegen macskáktól három olyan betegséget is elkaphatnak, amikre nincs gyógymód (FIP, FeLV, FIV). A legkülönfélébb baleseteket szenvedett cicák kerülnek a kezeink közé, és sajnos a legtöbbjük nem ússza meg olcsón. Amputáció, hosszantartó kezelés, amelyek szintén maradandó károsodásokkal végződhetnek, és a legrosszabb esetben akár euthanázia. A cicákat ért komoly utcai balesetek így végződnek, ha még időben rájuk találnak, és nem egy bokor alatt szenvednek ki.

 

Egy gondos gazdi mindent elkövet, hogy a cicáját megóvja a rá leselkedő veszélyektől, és ez bizony azt is magába foglalja, hogy a szomszédokkal megőrzi a jó viszonyt, és nem haragítja meg a mellette lakókat azzal, hogy a ciculi a szomszéd gyermekének a homokozóját cicavécének nézi, vagy épp a kertbe szoktatott énekes madarakat, védett madarakat, vagy saját tartású galambokat legyilkolja a kis predátoruk egy-egy szomszéd látogatás alkalmával.

Ha a cicánk kimászik a telkünkről, és valahol mérget eszik, s ez a pusztulásához vezet, a gazdának tulajdonképpen semmi esélye nincs rábizonyítani akárkire, hogy lemérgezte az állatot, hiszen bárki mondhatja, hogy rágcsálóknak szánta, nem a macskának. Plusz ugye a gazdi hibája, hogy nem tartotta a saját telkén a macskáját. Ugyanez vonatkozik arra, ha valaki véletlenül elgázolja a cicát, vagy a szomszéd nem macskabarát kutyája végez vele.

 

Sokan még ma is elképzelhetetlennek, megoldhatatlannak tartják, hogy egy macskát telken belül tartsanak, pedig erre ma már rengeteg segédeszközt is lehet kapni, de egy ügyes barkács akár otthon is elkészítheti a cica biztonságos kinti tartáshoz szükséges felszereléseket.

 

De lássuk is, miket kell elkerülni a cica kerti tartásánál:

• ne férjen át se a kerítés rácsai között, se a kerítés alatt

• ne tudjon felmászni a kerítésre. Ha a kerítés mellett fa áll, akkor arra is ügyelni kell, hogy a fák ágaira felkapaszkodva ne tudjon átjutni a kerítésre. Ezt metszéssel is meg lehet oldani, de akár a fára egy bizonyos magasságtól, egy érintett részre dróthálót is fel lehet erősíteni, hogy csak azokra a részekre ne juthasson el az állat, ahonnan már a kerítés tetejére mászhatna

• minden óvintézkedés a szomszéd kerítésére is vonatkozik. Ha a szomszéd nem kíván a kerítésen változtatni, akkor bizony a macska gazdáinak kell ezt megtenni, akár dupla kerítés felhúzásával.

 

Az alábbi képeken bemutatunk néhány tökéletesen macska-biztos kerítést. (1-4 kép) A léceken a macska nem tud felkapaszkodni, nem fér át közöttük, a tetején pedig egy forgó rúd akadályozza meg, hogy a cica rákapaszkodjon. További macska-biztos kerítés tipp a döntött tető, mivel nem tudja ilyen majdnem vízszintes helyzetben megtartani magát a cica, így át sem bírja húzni magát rajta.

Másik lehetőség, ha szeretnénk, hogy cicánk élvezhesse a kellemes időjárást, legyen lehetősége megismerkedni a hóval, esővel és a verőfényes napsütéssel, ha a cica részére egy biztonságos, berendezett kennelt alakítunk ki. A kennelt akár össze is lehet kötni egy a lakásból kivezető macskaajtóval, de kültéri is lehet, ahova megszabott időközönként kivihetjük a cicát. Galériánkban erről is találtok képeket (5-7 kép).

 
Sokan tartanak lakásban is cicát, és hát ugye ismerjük őket, szeretik az ablakban vagy az erkélyen ücsörögve kémlelni a nagyvilágot. Nem, nem bánatosak ilyenkor… olyan elfoglaltság ez nekik, mint mikor mi emberek a televíziót nézzük. 
Szórakoznak egy kicsit, aztán elálmosodnak és nagyokat durmolnak miközben süttetik a hasukat a beszűrődő napsugarakkal. Lakásban tartott cicuk esetén oda kell figyelnünk, hogy a bambulásból bármi ki tudja zökkenteni őket. Elég a szobából egy hirtelen zörej amitől megijednek, vagy éppen az ablak előtt repülő madárka. Bársonytalpú barátunk egy percig nem fog gondolkodni, vadászösztöne arra fogja utasítani, hogy repüljön a zsákmány után! Lehet a cicánk bármilyen jól nevelt vagy idomított, az ösztönt (vadászat, kíváncsiság) nem fogjuk tudni kiiktatni belőle! A véletlen kiesés, leesés ellen mindenképpen macskahálóval vagy karombiztos fém szúnyoghálóval kell ellátni azokat az ablakokat amelyek nyithatók, illetve az erkélyt is.
 
Ezen túl ügyelni kell arra, hogy ha a cicus egyedül van otthon, ne hagyjuk nyitva még bukóra sem az ablakot, mivel ez veszélyes lehet az állat számára! Galériánkban elhelyeztünk néhány képet erről a megoldásról is. (8-9.kép)
 
A galériánk 10. képe pedig azt mutatja meg, hogy hogyan járhat szegény cica egy bukóra nyitvahagyott ablakkal.
Természetesen a legkényelmesebb módja a szabadban sétálásnak, ha a cicánkat hámra, pórázra szoktatjuk. Ily módon a gazdi és a cica együtt fedezhetik fel a környéket. Tévedés, hogy felnőtt macskákat nem lehet sétához szoktatni, csak kitartónak, következetesnek kell lennünk. Ma már számtalan méretben, színben kaphatók cicák részére gyártott hámok is.
Mielőtt azonban a cicánkat a kertbe kiengedjük, győződjünk meg róla, hogy minden szükséges védőoltással, valamint a külső paraziták, (bolhák, atkák, kullancsok) elleni védelemmel is elláttuk!
 
A képek az alábbi linken tekinthetők meg:

 

Felhasznált anyagok: hobbiallat.hu, tappancs.hu

Fotók: hobbiallat.hu, tappancs.hu, zooplus.hu, dieren moment, siccmagazin.hu, fressnapf.hu