Agenor Civil Állatvédő Egyesület – Adószám: 18976461-1-43 – Bankszámla: 16200120-18547443

Hogyan tegyük könnyebbé az állatoknak a hőség elviselését

Kánikula idején sokunknak fejtörést okoz, hogy mivel tegyük kedvencünk számára elviselhetőbbé a nyári hőséget. Ezen rovatunkkal ebben próbálunk segíteni.

Mindenek előtt, ha egy új állatka kerül a családunkba, akkor még az érkezése előtt gondosan tervezzük meg, hogy hol lesz és milyen lesz a férőhelye. Gondoljuk végig, hogy tartása során milyen hőmérsékleti és egyéb időjárási viszonyokra lehet számítani. Ha kedvencünket az udvarunkon tartjuk (pl. kutya, teknős), akkor alakítsuk ki az állat férőhelyét úgy, hogy abban napos és árnyékos, melegebb és hűvösebb, fedett és nyitott részek is legyenek.

A hőség nem csak az emberek, hanem az állatok szervezetét is megviseli. Ilyenkor nem csak saját, hanem az állatok egészségére is jobban oda kell figyelnünk, és figyelembe kell vennünk az ő igényeiket is. És ez nem csak a hobbiállatokra igaz.

Éppen ugyanúgy oda kell figyelnünk a haszonállatokra, valamint a kóbor, vagy éppen vadon élő állatokra is!

Íme, néhány jó tanács a legmelegebb napok átvészelésére.

1. Az állatok is kaphatnak hőgutát. Fokozott veszélynek vannak kitéve e tekintetben az idős, a beteg és a túlsúlyos állatok, de fiatal és egészséges kedvenceinket se tegyük ki a nagy melegnek és a tűző napsütésnek.

2. Ismerjük fel a hőguta jeleit! A szőrbunda miatt kedvenceinknél fokozott a hőguta veszélye, a testük könnyen felmelegszik, és nem tudják izzadással hűteni a testüket, mint mi. Az erős lihegés, a nyelv és az íny szárazsága, ragadóssága, sötét vagy világos piros elszíneződése, a tántorgás, a kábultság vagy a görcsrohamok a hőguta egyértelmű jelei lehetnek. Testük hőmérséklete ilyenkor a 41 Celsius fokot is meghaladhatja! Szélsőséges esetben a hőguta súlyos tünetekkel is párosulhat, véres hasmenéssel, kómával, és akár végzetes is lehet. Azonnal vigyük állatorvoshoz kedvencünket, ha a hőguta jeleit tapasztaljuk! Otthon is megkezdhetjük az állat hűtését, de vigyázat, sose locsoljuk hideg vagy jeges vízzel, mert ez az erek összehúzódását eredményezi, ami lassítja a hőleadást. A leghelyesebb, ha nedves törülközőbe csavarjuk az állatot, és sürgősen felkeressük az állatorvost.

3. Nagy melegben sem az emberek, sem az állatok számára nem tanácsos bármilyen megerőltető tevékenységet végezni, a szervezetnek éppen elég megbirkózni a magas hőmérséklettel. Sajnos, vannak, akik nem törődnek a figyelmeztetéssel, és még a déli forróságban is látni olyan kerékpárost, aki hagyja, hogy a kutyája, „földig érő”, lógó nyelvvel szaladjon utána. Az ilyen gazdik tévednek, ha azt hiszik, hogy a kutya élvezi ezt a kirándulást, vagy hogy az állat szervezete bármilyen terhelést kibír. Nem csak hogy futtatni nem szabad a kutyát a déli hőségben, de még a lassú sétának sem ez a legmegfelelőbb ideje. Kora reggel vagy késő este sétáljunk kedvencünkkel, mikor nem olyan intenzív a meleg, és a füves parkba vigyük, mert a forró aszfalt vagy a homok megégetheti a mancsát, melynek következtében súlyos égési sérüléseket szerezhet.

4. Ne csak saját testünk hidratálására figyeljünk oda, hanem kedvencünk kellő vízpótlásáról is gondoskodjunk. A kutyák akkor is szeretnek lefetyelni, ha nem kifejezetten szomjasak, hát még a meleg nyári napokon! Mindig legyen friss hűvös víz a vizesedényében!

5. A kertben tartott állatoknál szintén fokozott a hőguta veszélye, ha nem biztosítunk kellő árnyékot számukra, ahová „elbújhatnak” a tűző nap elől. Bizonyosodjunk meg hogy azon a területen, ahol szabad mozgása van, valóban rendelkezésére áll-e egész nap árnyékos terület. Lehetséges, hogy a nap valamelyik szakában úgy süt oda a nap, hogy nincsen árnyék, ahol hűsölhet. Erre még jobban kell figyelni, ha a kutya kis részen van elkerítve. A lakásban tartott állatokat bár nem tűzi a nap, a benti hőmérséklet csukott ablakok és ajtók mellett szintén magasra szökhet, ezért ha van légkondicionáló, akkor azt a legmelegebb napokon is hagyjuk nekik bekapcsolva odahaza.

6. A cicusok és a kutyusok szeretik a kellemesen hűvös szellőt. A lakásban tartott állatkáknak a levegő mozgatására kiválóan alkalmas a ventilátor. Helyezzük úgy, hogy az állat fekhelyére is fújjon levegőt. Arra azonban ügyeljünk, hogy inkább alacsony fordulaton keringtessük a levegőt, így elkerülhetjük az esetleges kötőhártya gyulladást.

7. Ilyen hőségben természetes, hogy az állatoknak is csökken az étvágyuk. Ha azt látjuk, hogy alig eszik, ellenben az itatójához jár egész nap, és csak némi száraz tápot ropogtat (és nincs semmi más egyéb tünete), akkor nem beteg, egyszerűen neki is megterheli a hőség a szervezetét. Ennek ellenére ilyenkor is érdemes nedves tápot (konzervet) adni nekik, de arra mindenképp ügyeljünk, hogy ha nem eszi meg, akkor fél óra múlva vegyük el előle, tegyük be a hűtőbe, mivel ilyen melegben könnyen megromlik.

8. Az állatoknak ilyenkor jobban hullik a szőre, a cicák is gyakrabban tisztogatják magukat, hogy megszabaduljanak a kihulló szőrszálaktól. Ezért szőrlabda is gyakrabban keletkezhet a gyomrukban. Figyeljünk oda, hogy macskafű mindenképp legyen előttük!

9. Sok kutya szeret a maga által ásott gödörben hűsölni, hiszen a talaj alsóbb rétegei hűvösebbek. Ha van rá lehetőségünk, engedjük neki, hogy a kert egy bizonyos részén készítsen magának ilyen fekhelyet. Különösen nagy melegben vizezzük be szőrét, ügyelve arra, hogy ne csak bundája felszínén csorogjon le a víz. Hasán, talpain, esetleg a fején vékonyabb a szőrzet, így ezeken a helyeken a víz könnyebben eléri bőrét.

10. Ha módunk van rá töltsünk meg egy kis műanyag medencét vízzel, ebben kedvére lubickolhat a négylábú. Gyakran még azok is belefekszenek, játszanak benne, vagy harapják a vizet, akik amúgy nincsenek oda érte. Kertekben nagy élvezetre adhat okot egy locsolócső is, hiszen kutyáink előszeretettel ugranak a vízsugárba, harcolnak vele, vagy próbálják elkapni.

11. Ha olyan lakásban tartjuk az állatot, amit nem tudunk lehűteni, vásárolhatunk neki speciális hűtő fekhelyet, ahol komfortosan tud pihenni. Nagy bundájúaknak vágassunk csinos, rövid nyári frizurát, ügyelve arra, hogy a napsütéstől még védjen. Viszont nagyon fontos, hogy mielőtt nekiállnánk az új kutyafrizura kialakításának, alaposan olvassunk utána, hogy vágható-e a szőrzet. Vannak ugyanis olyan fajták, akiknél kimondottan ellenjavallt a bundus eltávolítása, mert náluk a hosszabb szőrzet a hűtés funkciót is betölti.

12. Ha olyan kutyusunk van, akinek rövid, ritkás, vagy éppen nincs szőre, fehér, vagy valami következtében a bőrfelszínéről leborotválták a szőrt, bár lehet, furcsán hangzik, de a napégés elleni védelemről is gondoskodnunk kell. Nyugodtan használjunk gyermekeknek szánt naptejet, de figyeljük, nem alakul-e ki tőle allergiás reakció.

13. Nyáron a legjobb dolog vízparton tölteni az időt. A legtöbb kutyának is ez a véleménye, azonban nem is olyan könnyű olyan helyet találni Magyarországon, ahol szabályszegés nélkül beengedhetjük kedvencünket a vízbe. Szerencsére már van pár strand, ahol a kutyákat is szívesen látják. Mielőtt vízpartra indulunk ennek gondosan nézzünk utána!

14. Végül az egyik legfőbb figyelmeztetés: semmi esetre se hagyjuk kedvencünket a leparkolt autóban. Még akkor is életveszélyesen magasra emelkedhet a benti hőmérséklet rövid idő alatt, ha nyitva hagyjuk kicsit az ablakot. Ha mégis megtesszük, kedvencünket hőguta, agyi károsodás érheti, megfulladhat, vagy akár meg is halhat. Vegyük komolyan a figyelmeztetéseket, és tegyünk meg mindent annak érdekében, hogy kedvencünk gond nélkül átvészelhesse a forró nyári napokat.

GONDOLJUNK BELE, HOGY A KÓBOR ÁLLATOK A NYÁRI HŐSÉGBEN HOL JUTHATNAK FRISS IVÓVÍZHEZ? – SEHOL! HACSAK NEM TESZÜNK KI NEKIK VIZET. CSERÉLJÜK NAPONTA, ÉS TEGYÜK MINDIG UGYANODA, HOGY MEGTALÁLJÁK!

Forrás: mentsmegegycicat.eoldal.hu, cicoka.hu, gondosgazdik.hu,

Fotó: beachguide.com, haziallat.com

Olvass még!

Sünt találtam. Mit tegyek?

A nyári és a kora őszi esték tüskés vendégei a sünök. Röviden bemutatjuk, hogy hol élnek, mivel táplálkoznak, és tanácsot adunk abban, hogy mit tehetünk és mit ne tegyünk...

Segítség, kiscicát találtam! Mit tegyek?

Cicabababumm… Segítség, kiscicákat találtam!…. Itt vannak a kiscicák, de a mamájuk nem fogalkozik velük!…. Igen, ez van most… naponta több segélykérést kapunk kisebb-nagyobb babacicák mentésére. Sajnos nem tudunk mindenkit...

Kutyák kötelező és ajánlott oltásai

Amikor megszületik az elhatározás a családban, hogy házi kedvencnek kutyát válasszanak, a tapasztalatlan gazdijelöltek sok esetben nem mérik fel döntésük súlyát: nincsenek tisztában a rájuk váró feladatokkal, kötelezettségekkel és...

Kutyák ürülékének összeszedése

Ebben a cikkben egy orrfacsaró témával, a kutyatartás nem túl örömteli részével – avagy a kutya ürülékének összeszedésével foglalkozunk. Nagyon bosszantó tud lenni ha látjuk azt, hogy a gazdi...

Cicák kinti vs benti tartása

Munkánk során sűrűn belefutunk abba a kérdésbe, hogy cicát miért csak lakásban tartással adunk örökbe? Ez egy olyan kérdés, ami a gazdikat és a szakembereket is megosztja. Sokan egyből...

Mérgezések

Sajnos nap, mint nap halljuk és tapasztaljuk, hogy sok állat válik kisebb-vagy nagyobb fokú mérgezés áldozatává. Ez a veszély több helyről is leselkedik kedvencünkre. Ugyanis nem csak az utcán...

A húsvéti nyúl nem játék!

Sajnos nem kizárt, hogy a Húsvétot követő napokban, hetekben találhatunk a kertünkben vagy az utcán csellengélő nyuszikat, vagy netalán kukába dobott élő állatot. Hogy miért? Mert a családok nagyjából...

Kutya- és cica felszerelések

Manapság a kisállat felszerelések tömérdek sok fajtáját, formáját, színét, stb. meg lehet vásárolni, így bizonyára sokan vannak, akiknek fejtörést okoz, hogy mik azok a dolgok, melyeket feltétlenül be kell...

Görög teknősök

Sok család olyan kedvencet választ magának, amelyik csöndes, nem hullatja a szőrét, és nem büdös. Tipikusan ilyen a görög teknős. A görög teki egy szárazföldi teknősfaj, mely hazánkban nem...

Macskabiztonság kertben és lakásban

Bundás kedvenceink szívesen süttetik a hasukat a napon, így szükségük lehet egy lakályos, barátságos és biztonságos kültéri élettérre. Minél nagyobb alapterületű a kifutó, annál jobb: egy játszótérhez hasonlóan egészen...

Elhízott kutyák

Az elhízás ma már a fejlett országokban világszerte népbetegségnek számít. És nem csak az embereknél! Ahogyan ugyanis mi átálltunk a mozgásszegényebb életmódra és a magas kalóriabevitelre, a kedvenceinket is...

Strandolás kutyákkal

A legfontosabb tudnivaló, amivel minden kutyásnak tisztában kell lennie, hogy minden állami tulajdonban lévő élő vízbe állatott fürdetni szigorúan tilos! Azért nem kell kétségbe esnünk, ha együtt szeretnénk strandolni...

Cicák összeszoktatása

Egy cica jó. De kettő még jobb. Három vagy több… az már álom. Véli a gazdi. Viszont mi van olyankor, ha az első cica rendkívül antiszoci… minden idegen állatra...