Macskák szájhigiéniája

Rovatunk fogas kérdést taglalgat, körbejárjuk a cicák fogazatával kapcsolatos kérdéseket, a szájhigiéniát és a gyakori fogászati problémákat.
Mi emberek tudjuk, hogy mennyire fontos a megfelelő szájhigiénia. Megmossuk és tisztítjuk fogainkat reggel-este, ha lehetőségünk van rá, akkor napközben étkezések után is. Rendszeresen járunk fogorvoshoz, és a gyerekeket is erre tanítjuk. Nem csak egészségügyileg fontos a rendszeres fogápolás, hanem megjelenésünket tekintve esztétikailag sem mindegy, hogy milyenek a fogaink.
Azonban amennyire fontos ez embereknél, legalább annyira kell ügyelni a macskák fogazatának tisztán tartására, ápolására.

 

A legtöbb cicatartó sajnos kevés figyelmet szentel kedvencének a fogaira. Leginkább akkor szokták észrevenni, hogy gond van, ha a macskusz ásít egyet mellettük, és a szagtól még a szobanövények is lekonyulnak. Persze a cicák nem tudnak fogkefét ragadni és minden este alaposan átsikálni a fogaikat smiley
 
Nézzük csak, hogy mit tudunk tenni annak érdekében, hogy a cicusoknak szép fehér, egészséges fogaik legyenek.
Először is a cicák fogát is éppúgy rendszeresen ellenőriztetnünk kell, mint a sajátunkat. Egy beteg fog sokféle gond és kór okozója lehet.
 
A macskáknak – mint az emlősöknél általában – kezdetben tejfoga nő. Életük harmadik-hatodik hetében már megjelennek a tűhegyes fehér kis cakkok a rózsaszínű ínyben. Ezek a fogak nem maradnak túl sokáig, körülbelül négy hónapos korukban elkezdődik a fogváltás és megérkezik harminc gyönyörű, ragadozó fog.
A macskák fogai ifjú korukban hófehérek és élesek, de bizony a fogkő réme – mint embereknél és kutyáknál is – a macskák 80 százalékánál fenyegető veszély! A cicák fogait az éves oltáskor ellenőriztessük az állatorvossal. A fogkő eltávolítása rendszerint a cicák ötödik-hatodik életévében válik igazán aktuálissá. Nemcsak azért, mert rendszerint kellemetlen szájszaggal, esetleg nyáladzással jár a fogkő megjelenése. Nem is csak azért, mert esztétikailag is ronda egy sárgás-barna lepedékkel fedett fog. Hanem elsősorban azért, mert a fogkő ínygyulladást, sőt komolyabb betegségeket is okozhat.
 
Ilyenkor felmerül, mivel előzhetjük meg ezt a kellemetlen tünetet. A szakirodalom azt ajánlja, szoktassuk rá cicánkat a rendszeres fogmosásra. Persze nem fogkefét ragadva. Azt tanácsolják, hogy kölyökkortól játékos formában szoktassuk hozzá macskánkat arra, hogy ujjunkkal szájukba nyúlva dörzsölgetjük fogaikat. Természetesen nagyon lassan és óvatosan kezdjünk a szoktatáshoz, még kedvencünk apró korában. Először csak ujjunk hegyével csiklandozzuk az ínyüket, simogassuk a fogaikat. Semmi esetre se próbáljuk erőszakkal feszegetni a száját. Az ügyes gazdák azt is elérhetik, hogy ujjukra egy gézt csavarva nyúlhassanak kistigrisük szájába, és azzal dörzsöljék le a lepedéket a fogakról. A nagyon-nagyon ügyes gazdik pedig már használhatnak speciális fogkefét és macskáknak szánt fogkrémet is – de valljuk be, ezek a gazdák a türelem szobrai is egyben. Megoldhatóbbnak tűnik az ujjra húzható, rugalmas fogkefe, már ha a cicánk ahhoz már hozzászokott, hogy a szájában turkálunk.
Cicás tapasztalataink azonban azt mutatják, hogy ők nem igazán tolerálják a szájban kotorászást. Otthon még az is körülményes, ha egy tablettát kell a szájába tenni úgy, hogy azt ne köpje ki. Egyik-másik cicával szinte közelharcot kell ilyenkor vívni. Náluk szinte lehetetlen küldetés a fog dörzsölgetése vagy megmosása.
 
 
De akkor mégis mit tehetünk?
Figyeljünk a megfelelő táplálékra, mert a megfelelő étel összetétele védheti fogaikat. A száraz eledel – mivel felülete egyenletlen és nem péppé, hanem morzsává alakul a rágásnál – képes a lepedéket ledörzsölni a fogakról. Sőt, léteznek kifejezetten erre a célra készült termékek is: érdes kialakításuk rágás közben tisztítja a cica fogát, és a benne található egyéb összetevők pedig megelőzik a baktériumok elszaporodását.
A lepedékből alakul ki ugyanis a fogkő. Ha tehát ügyelünk arra, hogy cicánk ne csak puha táplálékot kapjon, hanem szárazat is, akkor sokat tettünk már harminc fogának épségéért. Ha csak puha táplálékot kap egy macska, akkor fogai kivannak téve a lepedék és a fogkő kialakulásának.
A lepedék az ételmaradékből, nyálból és baktériumokból alakul ki, és még nedves, világos bevonatként telepedik a fogakra. A kálcium tartalmánál fogva ez a lepedék idővel megkeményedik és sárgás-barnás színűen jelenik meg a korábban hófehér fogakon. Az a kemény takaró befurakodhat az ínyhús alá is, ami ínygyulladást, rossz esetben ínysorvadást okozhat. A visszahúzódó íny pedig szabadon hagyja a fognyakakat, amelyek egyrészt nagyon érzékenyek, másrészt újabb lerakódások melegágya. Ha nem ápoljuk cicánk fogait, előbb utóbb fogai betegek lesznek és kihullanak.
 
Az állatorvosok meg szokták említeni, hogy a fogkő kialakulásában a nyálnak is nagy szerepe van, illetve annak összetételének, márpedig ez teljesen egyedi. Némely macskák nem is ismerik a lepedék és fogkő fogalmát, másoknak pedig még az évi egy fogorvosi látogatás is kevés. És ez a különbség akkor is létezhet, ha mindketten ugyanazt az ételt eszik. Megjegyezzük, a cicák között éppen annyi édesszájú él, mint a gazdik között. De édességnek – cukorkának, csokoládénak – semmi keresnivalója nincs egy macska szájában.
A fogkő és az ínygyulladás nemcsak önmagában nagyon kellemetlen jelenség. Egyfelől akut gyulladást okozhat, másfelől az egész szervezet számára is veszélyes lehet. A kórokozók a szájból különösen az olyan bő vérellátású szervekhez juthatnak el, mint a vese, a máj, a szív. Elsősorban az idősebb macskáknál okozhatnak szervi bajokat az ápolatlan fogak, a gyulladt íny. Amíg a gyulladás pusztán egy sötétebb, vékony csíkként jelentkezik a szájüregben, addig nincs komoly aggodalomra okunk. Ám, ha az íny duzzadt, vörös, akkor gyakran a szemfog vagy zápfog kihúzása hozhat megkönnyebbülést. Ez persze riasztóan hangzik, de a cicáknak néhány fog hiánya nem okoz problémát. Ők különben is hajlamosak arra, hogy rágás nélkül, nagy darabokban nyeljék le „zsákmányukat”.
 
 
Nekünk volt már olyan idősebb cicusunk, akinek a teljes fogazatát el kellett távolítani. Büdös volt a szája, folyt a nyála, minden foga mozgott, az ínye gyulladt volt. A műtét napján már este bevert egy hatalmas adag pépes konzervet, kicsit sem zavarta hogy nincs foga. A műtét után megszűnt a szájszag, ő pedig azóta is gondtalanul tölti játékkal, lustálkodással és persze sok-sok evéssel a mindennapjait.
Ha a cicánknak állandó ínygyulladása van, anélkül, hogy fogai állapota erre okot adna, akkor nagyon sürgősen keressünk fel egy állatorvost. Ez a jelenség ugyanis lehet immungyengeség, vírus fertőzés vagy autoimmun betegség jele. Ugyanez fordítva is igaz: néha egészen meglepő jelenségek utalhatnak fogproblémákra. Ha cicánk állandóan könnyezik, ha fintorog, ha pofáján tályog vagy szőrhiány alakul ki – akkor is feltétlenül nézessük meg a száját belülről is. A rendszeres orvosi ellenőrzés mindenképpen fontos.
 
Bízzuk a fogkő eltávolítását az állatorvosra. Az igazán alapos és fájdalommentes eljárás, ha könnyű altatásban egy ultrahangos tisztítást végez a doktor. A tökéletes ellátás a fogak polírozásával és fluorozásával fejeződik be, hogy az újabb fogkőképződést késleltessék. Az ilyen kezelések során a meglazult fogakat is eltávolíthatja az állatorvos, a letört, szuvas rágókat pedig lecsiszolja. (A tömés drága és hosszú procedúrával jár, és a macskának nincs rá igazán szüksége.)
Minél idősebb a macskánk, annál inkább szüksége van a fogak rendszeres kezelésére. És a gazdája annál jobban aggódik, hogy a narkózis nem örökre altatja-e el kedvencét. De ma már igen finom szerekkel altatják a cicákat, amelyek legyengült és idős macskák biztos ébredését is garantálják. Az ultrahangos kezelés után a fogíny kicsit vérezhet. Hogy ilyenkor ne fertőződjön el a szájüreg, enyhe fertőtlenítőt kérhetünk a doktortól. Pár nap alatt ez a jelenség megszűnik, és cicánk újra hófehér, egészséges fogsort villogtathat.
 
 
Ha az alábbi jelenségeket vagy egyikét-másikát látjuk cicánknál, akkor feltétlenül forduljunk állatorvoshoz:
- macskánk fogai elszíneződtek, ínye gyulladt, vörös, duzzadt
- a cica a pofáját a földbe dörgöli, mancsával próbál a szájába „nyúlni”
- a macska lehelete bűzös, nyáladzik, szájszéle gyulladt
- cicánk állandóan rázza a fejét, könnyezik
- kedvencünk étvágytalan, soványodik, apatikus
 
 
 
És ha már a száj és fogak betegségénél tartunk, akkor mindenképpen meg kell említenünk egy olyan betegséget, ami nagyon sok cicát érint, ez pedig a FORL.
A macskák odontoclast-sejtes fogfelszívódása vagyis a FORL (Feline Odontoclastic Resorptive Lesion) a leggyakoribb fogászati rendellenesség a macskáknál, egy olyan megbetegedés, ami sok kudarcot okoz a gazdik, az állatorvosok és a cicák számára. Még a fejlett fogászati kezelési lehetőségek sem ígérnek tartós javulást.
A FORL betegség a cicák maradandó fogainak felszívódását jelenti. A fogak anyaga a betegség hatására megváltozik, amit a lebontó sejtek tevékenysége eredményez. Ezek a bontó sejtek minden egészséges cica fogaiban megtalálhatóak, azonban egyes esetekben aktivizálódnak és a fogak bontásába kezdenek. A miértekre még az orvosok sem tudják a választ.
A FORL lehet belső, vagy külső indíttatású, attól függően, hogy a fog külső részét, vagy a gyökércsatorna falát érinti. A macsek egészen addig tünetmentes, míg a felszívódás az ínyszél alatt marad, vagy amíg meg nem támadják a bontó sejtek a fogbél üreget, ahol sűrű idegszálak szövevénye található (ahogy az emberek fogainál is).
 
Tünetek
Jellemző lehet a rossz szájszag, fokozott nyálképződés, letargia és diszkomfort érzés, fejrázás, evés közben az ételt elejtése, kemény táplálék fogyasztásának kerülése, az állat evés közben elszalad a táljától. Ezeket mind a fájdalom miatt teszi, így érdemes felfigyelni a jelekre!
Különösen figyelemfelkeltő jel lehet, ha a cicát szemből megnézzük és még csukott száj mellett is kilógnak szemfogai. Figyelmeztető jel lehet a súlyos fogkövesség is, bár ez csak egyes esetekben jellemző.
 
Kezelés, megelőzés
A súlyosan beteg fogakat sajnos el kell távolítani, mert nagy fájdalmat okoznak az állatnak és kapujai egy fertőzésnek. A kevésbé érintett fogak megmentésére lézeres fogtömést lehet alkalmazni (ahol van erre lehetőség), illetve a kialakult betegség megfékezésére az immunrendszer erősítését szokták javasolni. Sajnos a betegség megelőzésére nincs sok lehetőség, hiszen a kialakulása is tisztázatlan. Annyi bizonyos, hogy nagyon sok cicát érint és érdemes résen lenni, hiszen minél előbb veszed észre, annál kevesebb szenvedéstől óvod meg a macsekodat!

 

 

Forrás, felhasznált anyag: whiskas.hu, macskamentaklub.blog.hu, vetfog.hu,
Fotó: macskamentaklub.blog.hu, amarQt.com,