A KUTYA ÜRÜLÉKÉNEK ÖSSZESZEDÉSE

Ebben a cikkben egy orrfacsaró témával, a kutyatartás nem túl örömteli részével – avagy a kutya ürülékének összeszedésével foglalkozunk.

 

Nagyon bosszantó tud lenni ha látjuk azt, hogy a gazdi végignézi amíg kis (vagy nagy) kedvence homlokráncolva könnyít magán, majd elegánsan tovább halad, a kutyacsomagot pedig ott hagyja gőzölögni…

 

Valószínűleg mindannyian ismerjük azt érzést is, hogy sétálunk egy parkban, vagy utcán, esetleg levisszük a gyereket a játszótérre, és ott oda nem illő dolgokat, történetesen kutyapiszkot találunk. Azon túl, hogy ha belelépünk akkor kellemetlen perceket szerezhetünk magunknak míg a cipőnket szagmentessé varázsoljuk, még fertőzés veszélyes is.

 

A kutyatartás egyik alapszabálya, hogy amit a kutyánk maga mögött hagy, azt nem hogy illik, de KÖTELEZŐ összeszedni!

 

Tartsuk tiszteletben saját magunk és mások tulajdonát! Soha ne forduljon meg a fejünkben az, hogy „de jó, senki nem látta, akkor nem kell összeszedni”, „ez túl híg, képtelen vagyok felszedni”, „kit zavar a kertem hátuljában”, „bizonyítsák be, hogy az én kutyám hagyta ott”, „azon a helyen már sok volt, akkor nem elfér még egy?” és hasonlók…

 

Ugye mi magunk sem örülnénk, ha a lépcsőházunk vagy kertes házunk előtt gondosan rendben tartott pázsiton vagy virágos kertecskében az illatozó virágaink között más gazdinak a kutyája büdöskét ültetne, vagyis ha hatalmas gránátok éktelenkednének a növényeink között!

 

Kevesen tudják, de Magyarországon rendelet kötelezi a kutyatartókat, hogy kedvenceik után eltakarítsák a piszkot! Jelenleg ennek elmulasztása esetén a kutyatartókra 30.000 Ft bírság szabható ki és szabálysértési eljárás indítható ellenük.

 

Amit már kevesebben tudnak, hogy maga az ürülék rengeteg megbetegedésért felelős. Naponta több száz gyermek kerül orvoshoz olyan bélrendszeri problémákkal, amelyek bizonyíthatóan az össze nem szedett állati eredetű bélsártól alakultak ki. Ugye nem szeretnénk, ha pont a szeretteink kerülnének ilyen szituációba?

Évente 13-15 gyermek vakul meg, mert a kiszáradt és elporladt kutyapiszok megfertőzte a szemüket. Aki kutyát tart, fogadja el, hogy az ürülék összeszedése is hozzátartozik a felelős állattartáshoz.

 

Ezen túl is van mire odafigyeljünk még. Mindannyian láttunk már házfalat, bicikli- vagy autókereket jelölő kutyát, igaz? Netán mi magunk is engedjük? Ha igen, erről érdemes leszoktatni kedvencünket. Ahová ugyanis egy kutya jelölt, oda fog több is! A vizeletben található ammónia pedig nagyobb mennyiségben kárt is tehet a kocsi kerekében vagy a házfal szigetelésében (a szagáról ne is beszéljünk). Egy kis odafigyeléssel ez a probléma kezelhető. Igényes, felelős magatartásunkkal (vagy éppen az ellenkezőjével) embertársaink véleményét is formáljuk. Hanyagságunk következményeként már most is kevés olyan hely van, ahol kedvencünkkel szabadon sétálhatunk és amennyiben nem változik a hozzáállásunk, csak még szigorúbb szabályozást és büntetéseket kapunk majd. Így végső soron pont kedvenceinkkel és a gazdákkal szúrunk ki.

 

Csepelen (de valószínűleg sok más kerületben illetve településen is) a kerületben élő kutyatulajdonosok – a lakcímkártyájuk és a kutyájuk oltási könyvének a felmutatásával – ingyenesen kaphatnak kutyagumi gyűjtő zacsikat! Járjunk utána, és aknázzuk ki ezt a lehetőséget, hogy kutyánk aknáit valódi gondos gazdiként össze tudjuk szedni!

 

Egészségügyi veszélyek

A háziállatok, így a kutyák szervezetében is gyakoriak a bélférgek, a galandférgek és az egyéb paraziták. A veszélyt gyakran nehéz felismerni, hiszen ezek az élősködők a húsevő háziállatokban a legtöbbször nem okoznak látványos megbetegedést.

Ezek az élősködők azonban az emberi szervezetben heves és sokszor gyógyíthatatlan szövődményeket produkálnak. Megtámadhatják a tüdőt, a gyomrot és a bélrendszert, a vesét, a májat és szívburkot, valamint a szemet is. Komoly belsőszervi megbetegedéseket és vakságot is okozhatnak. Ezeknek a parazitáknak a petéi leginkább a bélsárral kerülnek ki a környezetbe. Mivel néhány hét kell ahhoz, hogy a peték kifejlődjenek, így a friss kutyapiszoknál a megszáradt ürülék, illetve annak a pora sokkal veszélyesebb.

Amikor egy forró nyári napon a száraz kutyaürülék porát széthordja a szél, akkor a közterületen hagyott kutyapiszok fizikai érintkezés nélkül is nagyon sok embert megfertőzhet. Ha például akár csak egy kutyaürülék belekerül egy játszótéri homokozóba, akkor az ott található összes homokot ki kellene cserélni.

 

A probléma súlyosságára jellemző, hogy Magyarországon körülbelül kétmillió kutya él, és ebből több száz ezer a fővárosban. Csak Budapesten naponta mintegy hatvan tonna kutyaürülék kerül a közterületekre.

 

 

Praktikus tanácsok

- Ha túl híg: szórj rá egy kis földet vagy homokot, vagy fűcsomóval együtt szedd fel!

- Ha teheted, akkor lebomló műanyag zacskóba gyűjtsd!

- Soha!! ne dobd bele más kukájába vagy a buszmegállókban elhelyezett szemétgyűjtő tartályokba a kutyád végtermékét! Csak az erre a célra kijelölt szemetesekbe helyezd, ennek hiányában a saját kukádba (de legjobb, ha a csatornába kerül)

- Ne indulj el a kutyával úgy sétálni, hogy nincs nálad kutyagumi gyűjtő zacsi! Épp ugyanolyan alapkellék, mint a póráz!

 

 

 

 

 

 

Felhasznált források: undogmatik.wordpress.com, csepel.info

Főcím fotó: okovilag.blogspot.com

Rajz: https://hu.pinterest.com/pin/611926668097432402/

És amit mindenképp javaslunk elolvasni (mert humoros, de egyben megfontolandó és tanulságos): https://verde.444.hu/2015/01/21/kutyaurulek_kezeles