KUTYÁK KÖTELEZŐ ÉS AJÁNLOTT OLTÁSAI

Amikor megszületik az elhatározás a családban, hogy házi kedvencnek kutyát válasszanak, a tapasztalatlan gazdijelöltek sok esetben nem mérik fel döntésük súlyát: nincsenek tisztában a rájuk váró feladatokkal, kötelezettségekkel és nehézségekkel. Általában már csak otthon derül ki, hogy ,,kezdő kutyásnak” lenni nem is olyan egyszerű és szórakoztató elfoglaltság!

 

Vakcinázási programok

Kölyökkutyák esetén többféle vakcinázási program létezik, a lentebb feltüntetett oltási sor csak a minimum ajánlás. Az adott oltások szükségességét, a vakcinázás idejét, az ismétlések számát és sorrendjét mindig az adott kutya aktuális immunállapotának figyelembe vételével a kezelő állatorvos dönti el. Az aktuális oltást minden alkalommal megelőzi egy általános vizsgálat, hisz oltásban csak egészséges állatot szabad részesíteni!

 

Ajánlás:

• 6-7 hetesen: Parvo vírus elleni monovalens (egy betegség legyengített kórokozóját tartalmazó) vakcina

• 8-9 hetesen: Parvo vírus elleni monovalens vakcina ismétlése

• 10-11 hetesen: Kombinált vakcina (Parvo, Szopornyica, Kennel-köhögés, Leptospirózis, Rubarth-kór vagy Fertőző májgyulladás)

• 12-13 hetesen: Kombinált vakcina ismétlése

• 3 hónaposan: Veszettség elleni vakcina(kötelező)

• 9-10 hónaposan: Veszettség elleni vakcina(kötelező)

 

A jogszabály értelmében minden három hónapos kort betöltött kutyát egy hónapon belül veszettség elleni védőoltásban kell részesíteni, majd az oltást hat hónap elteltével (azaz 9-10 hónapos korig) meg kell ismételni!

 

Egyéb oltási lehetőségek

Az alap immunizálást követően (a két veszettség elleni védőoltás között eltelt időszakban) lehetőség van egyéb oltások beadására is. Gyakori kutyás kirándulások esetén vagy kullancsokkal erősen fertőzött területen való tartózkodáskor javasolt az ebek Lyme-kór elleni oltása, valamint nagy létszámú kutyatársaságban (pl. játszóközösség, kutyaiskola) az önálló kennel-köhögés elleni vakcina alkalmazása. Az egyes oltások között eltelt idő minimum két hét, mivel az oltást követő pár napban az úgynevezett ,,negatív fázisban” még nem alakul ki megfelelő védettség. Kölyökkorban, azaz kb. egy éves korig – a megfelelő védettség kialakítása érdekében – minden oltást legalább egy alkalommal meg kell ismételni!

 

Szabályok, és egyéb teendők

Az oltások beadását csak szakember, vagyis erre a tevékenységre jogosult állatorvos végezheti el! Amennyiben az általunk választott, minimum nyolchetes kölyök nem rendelkezik szabályos, hivatalos és sorszámozott oltási könyvvel, microchippel és legalább egy állatorvosi pecséttel hitelesített védőoltással, illetve féreghajtással, akkor bármennyire is sajnáljuk, az ilyen tisztázatlan származású kölyköt inkább ne fogadjuk be. Számos későbbi kellemetlenségtől kímélhetjük meg magunkat és a kölyökkutyát is (ismeretlen kórelőzmény, nem várt megbetegedés, veleszületett rendellenességek, rejtett hibák, többletköltségek, korai elhullás stb.).

 

Oltások felnőtt korban

Az alap immunizálást követően már bátran vihetjük kedvencünket kutyatársaságba, ennek hiányában viszont kerülendő az utcai sétáltatás, illetve más kutyákkal történő kapcsolat. Kölyökkutyák esetén az oltásokkal egyidejűleg javasolt legalább háromszor féreghajtást is végezni akár tabletta, akár féreghajtó paszta felhasználásával. A megfelelő immunválasz fenntartása érdekében az oltásokat felnőtt korban is szükséges megismételni. Rendszeresen oltott, felnőtt ebek esetén az emlékeztető oltásokat – az oltóanyag típusától függően (önálló veszettség, önálló kombinált vagy kombinált és veszettség egyben) – már csak évente egyszer kell beadatni.

 

 

 

 

 

Felhasznált forrás: www.gondosgazdik.hu