Kaki evő kutyák

Rovatunk témája mondhatni (khmmm ) „szar ügy”. Segítség, kakit eszik a kutyám!
Undort vagy meglepetést válthat ki a gazdiból, amikor észreveszi, hogy kedvence ürüléket fogyaszt. Lássuk a lehetséges okokat és megoldási tippeket!
A koprofágia, vagyis ürülékevés gyakran fordul elő kutyáknál. Egészségügyi és viselkedési okai is lehetnek, miért találja oly vonzónak – éppen ezért kell figyelmet szentelnünk a kérdésnek. A vizsgálati eredmények szerint a koprofág kutyák 80%-a csak azt a kakit eszi meg, ami nem régebbi, mint két napos, így a kutatás furcsa megoldást kínál a gondra: az, hogy mennyire tudjuk megakadályozni az ürülékevést, attól függ, hogy kutyánk mennyire fér hozzá az ürülékhez – tehát egyszerűen csak el kell kerülni a friss kutyagumit.
Az eredmények azt mutatták, hogy a mohóbb és a több kutyával élő kutyák inkább mutatnak ilyen viselkedést, a terrierek és a vérebek közt is nagy számban találhatjuk meg a koprofágiát, míg az uszkárok nem igazán gyakorolják ezt a tevékenységet.

 

Egészségi okok
 
Ha kedvencünk a háztartásban élő más kutyák, macskák után vagy séta közben feleszi az ürüléket, egyaránt utalhat egy bizonyos hiányra vagy arra, hogy nem képes megemészteni eledelét.
 
Enzimhiány - A kutya szervezete képes bizonyos enzimek előállítására, de mennyiségük nem elegendő a táplálék hatékony feldolgozásához, ezért néhány enzimet a táplálékból kell kivonniuk. A vadon élő kutyafélék diétája környezetükhöz igazodik: az elejtett vad elfogyasztása során annak minden részét eltüntetik, a belsőségekből megfelelő mennyiségben jutnak hozzá a szükséges emésztőenzimekhez. Az előregyártott eledelek esetében ez elmarad. Az emésztőenzimek kulcsfontossággal bírnak az emésztés folyamatában, hiányuk esetén a kutya nem képes megfelelően feldolgozni a táplálékot, ezért emésztetlen tápanyagok távoznak majd belőle. Emiatt az állat vágyat érezhet a hátrahagyott ürülék iránt, mely tele van csábító tápanyagokkal.
 
Emésztési zavar - Ha a kutya elrontotta a gyomrát vagy nehézkes az emésztési folyamat, feleheti a kakit, hogy megszabaduljon a zavaró dologtól. Előfordulhat, hogy olyan növényt, vegyszert vagy emberi ételt fogyasztott, amely számára mérgező. Ha hirtelen nagy mennyiségű ürüléket vesz fel, vegyük számításba, hogy valami baj van a pocakjával.
 
Hasnyálmirigy-elégtelenség - A kutya hasnyálmirigye alacsony mennyiségű emésztőenzimet termel, vagy egyáltalán nem képes előállítani azt. Külsőleg, gyógyszeres formában kell pótolni az enzimeket, hiszen ezek hiányában a kutya emésztése nem fog kellően működni. A betegség tünetei: súlyvesztés, hasmenés, és az ürülékevés, mivel a kutya ily módon is megpróbálja kinyerni az életben maradásához szükséges tápanyagokat.
 
Paraziták, férgesség - A bélrendszerben elszaporodó férgek felszívják a kutya elől a tápanyagokat, ezért – más megoldás híján – a kutya a széklet elfogyasztását választja.
 
Megnövekedett étvágyat okozó állapotok - Bizonyos betegségek, így a cukorbetegség és különböző mirigyproblémák, illetve szteroidok szedése arra ösztönözheti a kutyát, hogy éhségében székletet egyen.
 
Felszívódási zavar - A finom, emésztetlen tápanyagok miatt a kutya élvezettel fogyaszthatja az ürüléket, de a macskáét még vonzóbbnak találhatja. Érdemes megnézni, milyen székletet preferál, minősége jó indikátora lehet a hiány vagy betegség típusának.
 
Alultápláltság - Ha a friss, teljesértékű diéta mellett is súlyt veszt a kutya, adjunk neki többet. Gondoskodjunk arról, hogy rendszeres időközönként etessük. És ne feledjük: egy éhes kutya más források után is szimatolhat!
 
Egyéb hiányok - A gyomorsav szint csökkenése főként idős kutyáknál fordul elő, fiatalabb korban okozhatja a helytelen táplálás is. Ásványi anyag hiány ugyanúgy vezethet renyhe emésztéshez vezet, ezáltal kakievéshez.
Gyanú esetén vizsgáltassuk meg kedvencünket állatorvosunkkal!
 
 
Viselkedési okok
Ha kizárhatjuk az egészségügyi okokat, akkor figyeljünk oda az étrendjére, a tisztaságra, a nevelés terén legyünk türelmesek és következetesek.
 
Tisztaságmánia - A dolgok természetes rendje szerint a kutya egyetlen egy okból eszi fel mások ürülékét, akkor, amikor a mamakutya feltakarít a kölykök után, hogy tisztántartsa az almot. Ez az ösztön is irányíthatja.
 
Felfedezési vágy - Amikor a kölykök elkezdenek érdeklődni a környezetük irányt, kíváncsiságukban megkóstolhatják a kakit is. Szerencsére idővel a legtöbben kinövik ezt.
 
Dögevés - A kutyák számára nem idegen az elhullott állatok, dögök fogyasztása, és a különféle illatokhoz is vonzódnak. Számukra a széklet nem visszataszító, általa információhoz jutnak „gazdájáról”, így ha módjuk van rá, megszaglásszák. Innen már csak egy lépés, hogy meg is ízleljék...
 
Egyedüllét okozta unalom - Ha a kutyát hosszú ideig magára hagyják, unalmában feleheti a fel nem takarított „csomagot” a kertben. Lakásban sincs másképp, balesetek kölyköknél és időseknél, de bármely életkorban előfordulhatnak.
 
Figyelemre vágyik - Kutyánk szereti a társaságunkat, s ha elhanyagolva érzi magát, még némi rosszalkodás sem tántoríthatja el attól, hogy megpróbálja magára vonni figyelmünket. Egyik remek módja, ha kioson a kertbe és lakmározni kezd: így biztosan felfigyelünk rá, amit jutalomként él majd meg.
 
Stressz - A szűk kennelben vagy zárt helyen tartott kutyák a feszültség levezetésére, illetve helyük tisztántartására is használhatják a kakievést.
Kölyökgyárak, szaporítók - A zsúfolt ketrecekben a bezártság, mozgáshiány, stressz, unalom és a nem megfelelő étrend miatt gyakrabban alakul ki ez a viselkedés ezeknél a kutyáknál.
 
Büntetés - Ha a lakásban a „baleset” büntetést von maga után, kutyánk legközelebb inkább megpróbálja eltüntetni az „okot”, minthogy otthagyja és újra büntetést kapjon. Egyfajta megelőzési technika ez a részéről.
 
Utánzás - A fiatal kutyák a felnőttektől lesik el a helyes viselkedést. Így ha a rangidőstől azt látják, hogy ürüléket fogyaszt, őt követve könnyen rá is szokhatnak. Időben lépjünk közbe, mielőtt kialakulna a rossz szokás!
 
 
Veszélyes ez a szokás?
 
Az egész az emberi értékrend körül forog, mivel mi gusztustalannak tartjuk ezt a szokást. Egyébként normális esetben nem veszélyes. A legtöbb gazdi betegségektől, fertőzésektől tart, de az egészséges, beoltott kutyák nincsenek veszélynek kitéve. Bár néhány gilisztafélét tartalmazhat az ürülék, ezek elpusztulnak a kötelező éves oltások beadásával, és ennek a veszélye akkor is fennáll, ha kedvencünk csak szaglászik vagy kóstolgat.
 
 
Hogyan előzzük meg?
 
Biztosíts elegendő szellemi és fizikai tevékenységet kutyád számára. Rendszeresen játssz vele, vidd kutyák közé, hogy fajtársaival kergetőzhessen, birkózhasson. Ha kifejezetten energikus, hiperaktív jellemű vagy munkakutya, akkor vidd el agilityre vagy taníts neki trükköket, dolgoztasd meg az agyát.
 
Legyen elől néhány játék, amivel elfoglalhatja magát otthon, arra az időre, amikor egyedül hagyod.
Adj neki könnyen emészthető, teljesértékű eledelt, mely minőségi fehérjét tartalmaz. A nyers étrend tartalmazza a szükséges enzimeket, melyek segítik emésztését. Ha főtt ételt adsz neki, egészítsd ki olyan élelmiszerekkel, melyek nagyobb mennyiségben tartalmaznak emésztőenzimeket (pl. belsőségeket, probiotikumok, vitaminok, stb.)
 
Ásványi anyag hiány esetén ajánlatos a kutya eledeléhez tengeri moszatot, algát hozzáadni. Ezek por formájában is elérhetőek.
 
Gyomorsav szint csökkenés esetén hasznos lehet az ételébe kevert almaecet (egy teáskanál), mely segít a szervezetnek kompenzálni a savhiányt.
 
Ügyelj a tisztaságra! Amint elvégezte a dolgát, szedd fel, hogy még véletlenül se legyen lehetősége felenni a friss ürüléket. Ha több kutyád van, utánuk is mindig takaríts fel – főleg az elletőládában. Ne adj rá módot, hogy legyen mit felennie.
 
Ha a kutya hajlamos az ürülék fogyasztásra, akkor séta során tartsd rövid pórázon. Ha mégis szabadon engeded néha, akkor legyen egy parancs szó (pl. FÚJ!) amit ha kiadsz azonnal otthagyja a számára csábító szagot vagy falatot.
 
Rendszeres, háromhavonta történő féreghajtással megelőzhetjük a férgesség kialakulását.
Gyakorlatilag az egyetlen lehetőségként a megelőzést ajánljuk: főként a minél frissebb kutyaürüléktől kell kedvenceinket távol tartani. És milyen egyszerű lenne ezt megoldani, ha mindenki felszedné kutyája után a piszkot…

 

Forrás: kutyabarathelyek.hu, haziallat.hu, kutyabarat.hu
Fotó: balvin.hu, kutyakozpont.hu