Mit érdemes tenni, ha eltűnt a cicád

 

 

- Intenzív helyi keresés: próbálkozhatsz nappal is, de főként éjszaka, mert a cicák ilyenkor aktívabbak. Általában 300-500 méteres sugarú körnél nem mennek messzebbre. Érdemes benézni aknákba, csatornákba, pincékbe, elhagyatott helyekre, raktárépületekben, gyárakban is érdeklődni, hátha beszorult valahová, ahonnan nem tud kijönni.  Körbe kérdezni a szomszédokat is, hogy látták-e valamint megkérni őket, hogy nézzenek be a pincéjükbe, padlásra, fészerbe, egyéb bujkálásra alkalmas helyekre. A környéken kutyát sétáltatókat is érdemes kérdezgetni, nem látták-e a cicát, állattartók szívesen segítenek egymásnak. Költözéskor eltűnt cicáknál lehetséges, hogy az új helyről elindult vissza a régi otthona felé, ezért arrafelé érdemes keresni.

 

- Plakátozás a környéken: nem csak villanyoszlopokra érdemes kirakni, hanem forgalmas helyeken is pl. buszmegálló, állatorvosi rendelő, boltok, szórakozóhelyek, orvosi rendelő. Ezt a plakátot készítsük el digitális formában és érdemes feltenni közösségi oldalakra, hirdetési oldalakra, fórumokra, és minden olyan oldal készítőjét megkérhetjük, hogy tegye ki, amelyik állatokkal foglalkozik.

 

Amiket tartalmazzon a plakát:

 

- Fénykép: Az egyik legfontosabb, hiszen így a legkönnyebb beazonosítani az esetleges foltokat, vonalakat, testalkatot…stb.

 

- A cica neve, kora és neme: Egyszerűbb a megtaláló dolga, ha a nevén hívhatja magához a cicát és a cica is több bizalommal viselkedik olyan ember iránt, aki a megszokott nevén szólítja.

 

- Eltűnésének pontos ideje: Év, hónap, nap és legalább napszak. Ebből az információból lehet következni a cica állapotára.  

- Honnan tűnt el: Fontos tudnunk, hogy melyik városban keresik. Budapestieknek célszerű minimum utca szinten megadni a helyet.

 

- Elérhetőség, amin a gazdit értesíteni lehet: Minimum egy e-mail cím, amin elérhető a gazdi és/vagy telefonszám. Emellett érdemes erre az időre a saját Facebook profil oldalt úgy beállítani, hogy ismeretlenek is írhassanak a gazdinak. 

 

Ami még segíthet a beazonosításában:

 

- Ha van, különleges ismertetőjele a cicának: nyakörv, chip, sérülések.

- Ivaros vagy ivartalanított.

- A cica természete, viselkedése, szokásai.

- Kijárós volt-e, mennyire boldogul egyedül az utcán.

 

Értesítsük: szomszédokat, környékbelieket, állatorvosokat (főként sajátunkat, de az összes többit a környéken), környékbeli szervezeteket (menhelyeket, sintértelepeket, alapítványokat, őket érdemes az interneten keresztül is követni és figyelni, milyen cicák kerültek be hozzájuk, már szinte mindegyiknek van saját facebook oldala vagy weboldala), megkérdezni a köztereseket, hogy nem jelentettek-e elhullott állati tetemet.

 

 

Mit érdemes tenni, hogy ne tűnjön el a cicád, vagy ha eltűnt előkerüljön? - Mikrochip beültetése. Tartalmazza a gazdi és a cica adatait, állatorvosi rendelőkben egyszerűen leolvassák. Mindig ellenőrizzük egy nap múlva, hogy a behelyezett mikrochip regisztrálva lett-e. Ezt megtehetjük a http://www.petvetdata.hu/ oldalon. Ha nincs regisztrálva értesítsük állatorovsunkat!

 

- Nyakörv, címtartóval ellátva, amiben egy kis papír cetlin az adatid vannak. De akár gravíroztathatsz is bilétát a cicádnak.

 

- Ha panelban laksz emeleten, mindenképp érdemes az ablakokra és az erkélyre macskahálót beszerelni, nehogy kiessen a cica, hiszen ilyenkor sérülések is érhetik, amik halálosak is lehetnek. Ha földszinten laksz, illetve kertes házban és nem kijárós a cicád, akkor is érdemes beszerezni a hálót. A szúnyogháló nem teljesen biztonságos, mivel könnyen leszaggathatja a cica a fogaival, karmaival, de ha egy nagy testű kandúr felugrik rá, mert meglát egy bogarat, akkor egy az egyben szakítja le. A macskahálók speciálisan erre a célra készültek, strapabíróak, lehet kapni dróttal megerősített változatot is nagy testű cicák, rágcsálós cicák védelmére. A google-be beírva rengeteg üzletet találunk, ahol különböző fajtájú, méretű és árkategóriájú macskahálót találunk. Ha kertes házban laksz, de nem szeretnéd, hogy az udvaron kívül menjen a cica, lehet már kapni kerítés tetejére magasítókat, speciálisan erre a célra készült drótokat, hogy a cica ne tudjon kiugrani, illetve a fák törzsére gallért, hogy ne tudjon felmászni és kiugrani.

 

- Ivartalanítás. Nagyon sok cica azért tűnik el, mert párzási időszakban elcsatangolnak párt keresni maguknak. Ilyenkor rengeteg veszély leselkedik rájuk, messzebbre elkóborolhatnak, elütheti az autó, kóbor kutyákkal találkozhat. Ha ivartalanítod, sokkal nyugodtabb lesz, nem érdekli a párzás, nem megy keresni a nőstényt/kandúrt, inkább otthon tartózkodik. Nem fog összeverekedni a kandúrunk másik kandúrral, ami komoly sérüléseket is okozhat. Sőt, a testnedvekkel terjedő halálos betegségeket is sokkal kisebb eséllyel kapja el (macska aids, leukózis).

 

- Macskahordozó. Ha utazni készülünk a cicával, akár kisebb távolságot is, idegen helyre megyünk, sose a kezünkben, kartondobozban vigyük a cicát. Bármitől megijedhet, hiszen ismeretlen számára a környezet és kiugorhat a kezünkből, elszaladhat. Akár állatorvoshoz, akár nyaralni megyünk mindvégig teljesen zárt (nem csak az egyik oldalát lezárva) macskahordozóban szállítsuk és sose engedjük ki amíg el nem érjük úti célunkat!

 

- Ha új cica érkezik hozzánk sose engedjük ki egyből a szabadba. Először a lakásban tartsuk pár napig, amíg megszokja, hogy ez az új otthona, itt kap ételt és szeretetet. Ugyanezt tegyük, ha elköltözünk. A macskák ragaszkodnak élőhelyükhöz, ezért lehet, hogy elindul vissza a régi otthonához.

 

 

 

Forrás: https://www.facebook.com/notes/elt%C5%B1nt-%C3%A9s-tal%C3%A1lt-cic%C3%A1k/mit-tegy%C3%A9l-ha-elt%C5%B1nt-a-cic%C3%A1d/590979034299054/