Elhízott kutyák

Az elhízás ma már a fejlett országokban világszerte népbetegségnek számít. És nem csak az embereknél! Ahogyan ugyanis mi átálltunk a mozgásszegényebb életmódra és a magas kalóriabevitelre, a kedvenceinket is rossz útra tereltük. Pedig a túlsúly az ő életminőségüket is rontja, sőt, meg is betegedhetnek miatta.

Cikkünk a hízásnak eredt, vagy már elhízott kutyákról szól.

 

Télen a kutyának is nagyobb energiatartalmú táplálkozásra van szüksége. Ám hogy mennyivel nagyobbra, az számos körülménytől függ. Igen, a hideg időszakban különösen fontos a megfelelő minőségű és mennyiségű táplálék biztosítása, hogy kedvencünk megkapja mindazt, amire szüksége van. Ugyanakkor fontos, hogy a tavasz kezdetekor ne kelljen azzal szembesülnünk: felkúszott rá pár plusz kiló, netán az évek során szép lassan kikerekedett.

 

Az elhízást komolyan kell venni, hiszen – akárcsak az emberek esetében – több évvel is csökkentheti az állat élettartamát, rontja az életminőségét, és növeli nála a betegségek kialakulásának kockázatát. Megterheli ugyanis az ízületeket, a szívet és a légzőszerveket nagyobb igénybevételnek teszi ki, általa magasabb lesz a cukorbetegség kialakulásának kockázata, pajzsmirigyzavarokat okozhat, egy esetleges műtét során pedig az altatás is nagyobb kockázattal jár. A túlsúly megjelenésekor ráadásul beindul az ördögi kör: a kutya kevésbé aktív, nem csak a futkározás, már a séta sem esik jól neki, könnyen elfárad, a kevesebb mozgás pedig további hízáshoz vezet.

 

 

AZ ELHÍZÁS 6+1 KÖVETKEZMÉNYE

• megrövidíti az állat élettartamát,

• rontja az életminőségét,

• növeli a betegségek kialakulásának kockázatát,

• megterheli az ízületeket,

• nagyobb igénybevételnek teszi ki a szívet és a légzőszerveket,

• növeli a cukorbetegség kialakulásának kockázatát,

• pajzsmirigyzavarokat okozhat.

 

 

A ROSSZ SZOKÁSOK HATALMA

A jó minőségű eledel kiválasztása – amely megfelelő arányban tartalmaz fehérjéket, zsírokat, szénhidrátokat, vitaminokat és ásványi anyagokat – kedvencünk kondíciójának megtartása szempontjából is rendkívül fontos. Ezeket házi koszttal, maradékkal nemcsak hogy felesleges, de kifejezetten hiba is feldúsítani. Bár lehetnek hajlamosító tényezők, hiszen bizonyos fajták hízékonyabbak, a kutyák túlsúlyáért alapvetően a gazdik és a rossz etetési szokások a felelősek. A táplálékmennyiség meghatározásakor az ember ugyanis gyakran magából indul ki, a saját szükségleteihez és étkezési szokásaihoz méretezi a kutya adagját is. A másik hiba a szerényebb minőségű tápokkal történő etetés, hiszen ezek rendszerint alacsonyabb minőségű alapanyagokból készülnek, mesterséges tartósítószereket, színezékeket, ízfokozókat tartalmazhatnak.

Elhízáshoz vezethet az is, ha a táplálékot megfelelően választjuk ki kedvencünk számára, és az adagolási ajánlásokat is betartjuk, a napi ételmennyiséghez azonban elfelejtjük hozzászámolni a jutalomfalatokat, kekszeket, rágcsákat, a családtagoktól a reggeli, ebéd, vacsora alkalmával az asztalról adott falatkákat, „lepottyanó” maradékokat.

 

Hízásra hajlamos kutyafajták:

 

Tacskó:

Rendkívül értelmes, könnyen tanul. A tacskókat rókák, nyulak és szarvasok vadászatára tenyésztették, amelyhez magas energiaszintre volt szükségük. Manapság pedig olyan családi kutyaként tartjuk őket, akiknek nincs valódi munkájuk. Így nem csoda, hogy ennek a fajtának, amelyet hatékony energiafelhasználásra terveztek, problémákat okoz az elhízás. A tacskóknak sok mozgásra van szükségük, hogy egészségüket megóvhassuk. Figyelnünk kell táplálkozási szokásaira is. Elég mohó így könnyű elrontani, válogatóssá tenni. Így tehát érthető, hogy gyakran látni kövér, lusta, járni is nehezen tudó tacskókat.

 

Angol bulldog:

Az egyik ok, amiért az angol bulldogok gyakran túlsúlyosak az a gazdik miatt van, ugyanis sokan úgy vélik, hogy ezek a kutyák szebbek és erősebbek, ha túlsúlyosak. A Bulldogok rövid orruk miatt képtelenek a nagy erőkifejtést jelentő testmozgásokra, így sok gazdi nem is mozgatja kedvencét. A testedzést nem bírják ugyan, de sétára szervezetüknek igen is szüksége van.

 

Mopsz:

A mopszokat nem lehet megerőltető edzéstervvel jó súlyban tartani, ugyanis nem képesek erre rövid orruk és apró orrnyílásaiknak köszönhetően. Hangjuk furcsa röfögő, prüszkölő és szortyogáshoz hasonlító. Testmozgás szükséges számukra, azonban ez egy laza séta keretein belül ajánlott.

 

Beagle:

A beagle természetesen aktív kutya, amely anyagcseréje lassabb lehet, mint más fajtáknak, azonban mindemellett étvágya kitűnő. Nyúlvadászatra tenyésztették. Kiválóan alkalmazkodik környezetéhez, értelmes, jó idegzetű, engedelmes, rendkívül szelíd fajta. A legtöbb Beagle-tulajdonos azonban nem vadászatra veszi a kölyköket és napközben zárt térben tartják őket. Ha nem kapnak megfelelő mozgásmennyiséget, akkor nagy valószínűséggel túlsúlyosak lesznek.

 

Golden retriever:

Szelíd és édes kutyák, amelyeknek nehéz ellenállni, ahogy ránk néznek evés közben. Ezért gyakran előfordul, hogy a gazdik megosztják a legfinomabb falataikat kedvenceikkel. Azonban figyelnünk kell arra, hogy kutyánkat nem megfelelően táplálja az emberi étel. A retrieverek nagyon ragaszkodnak gazdáikhoz, családjukhoz, ezért ha a család nem aktív, akkor a kutya is inkább a nappaliban pihen a gazdival. Ugyan nagyon elégedettnek tűnhetnek a kanapén fekve, de minden kutyának szüksége van a napi rendszeres, legalább 20-60 perces sétákra.

 

Basset Hound:

A Basset Hound-ok nem igazán nevezhetők gyors kutyának. Szépen lassan, megfontoltan bárhová eljutnak, de nem a tempó a lényeg. Arra sem számíthatunk, hogy mozgás közben túl sok kalóriát égetnének el. Rövid lábai sem engedhetik meg a gyors mozgást vagy futást. Így a Basset Hound tulajdonosoknak figyelni kell az eledel mennyiségére és milyenségére, ugyanis gyorsan el tudnak hízni.

 

 

MIKOR MENNYI AZ ELÉG?

A táplálékadag meghatározásánál nem elég a címkén található mennyiségi ajánlásokat tartalmazó információkra hagyatkozni. Figyelembe kell vennünk kedvencünk életkorát, egészségi állapotát, hogy kertben vagy lakásban él, naponta hányszor és mennyi időre visszük el sétálni, sportolni, mennyit és milyen intenzitással mozog, és azt is, hogy éppen milyen életfázisban van – a vemhesség, a szoptatás, az ivarzás idején nagyobb a táplálékszükséglet. Ivartalanítás után viszont, ha nem vigyázunk, négylábú barátunk könnyen elhízhat.

A kölyökkutyáknak speciális összetételű és nagyobb mennyiségű eledelre van szükségük az egészséges fejlődéshez, és féléves korukig naponta háromszor célszerű etetni őket. Felnőttkorban azonban már elegendő a napi egyszeri vagy kétszeri etetés. Az idősebb kutyák pedig más összetételű, könnyebben emészthető tápanyagokat igényelnek, a csökkenő aktivitás miatt kisebb az energiaigényük is.

 

DIÉTÁZTASSUK, DE HOGYAN?

Mit tegyünk, ha már a problémát kell orvosolnunk, mert kedvencünk súlyfelesleggel küzd? Ilyen esetben különösen gondosan kell kiválasztanunk a megfelelő eledelt, hogy az állat megkapja a számára szükséges tápanyagokat, de közben a súlya is csökkenjen. Enyhe túlsúly esetén speciális összetételű, normál fenntartó, light táppal etethetjük. Az ideális eledel magas fehérjetartalma miatt minimális lesz az izomtömegvesztés, emelt rosttartalma pedig az egészséges emésztést segíti, miközben csökkenti az éhségérzetet, ezért a kutya jóllakottnak érzi magát.

Nagyobb vagy extrém nagy túlsúly esetén viszont már speciális diétás módszerekre van szükség. Gyógytápot kell választani, de erről minden esetben ki kell kérni az állatorvosunk vagy dietetikával is foglalkozó állatorvos tanácsát. A fogyókúrát állatorvosi felügyelet mellett, és a máj védelme érdekében lassú ütemben kell alkalmazni. És nem utolsósorban: a megfelelő, diétás táplálék kiválasztása mellett a mozgás a kutyáknál is elengedhetetlen az egészséges testsúly visszanyerése érdekében. A fokozatosságot azonban ebben is be kell tartanunk!

 

Felhasznált anyag: gondosgazdik.hu, amarqt.com

Fotó: http://animalia-life.club, https://www.pet4you.hu/kutya/cikk/Ha_gurul_a_kutya-55